5 новин до сніданку
Категорія
Україна
Дата публікації

5 новин до сніданку

5 новин до сніданку
Джерело:  online.ua

ONLINE.UA пропонує нашим читачам ознайомитися з п’ятіркою найбільш цікавих, на думку редакції, новин за минулу добу.

На засіданні Тристоронньої контактної групи 15 травня основним питанням обговорення стали підсумки верифікації осіб, які вчинили злочини, але яких можна помилувати в рамках законодавства заради звільнення українських заручників.

Президент України Петро Порошенко у рамках указу "Про відзначення 26-ї річниці незалежності України" постановив провести у Києві на вулиці Хрещатик військовий парад.

Суд обрав запобіжний захід пранкеру Віталію Седюку, який оголив сідниці під час фіналу Євробачення-2017.

Комітет з питань регламенту та організації роботи Верховної Ради України пропонує достроково припинити повноваження народного депутата Андрія Артеменка, який втратив українське громадянство згідно із рішенням президента Петра Порошенка.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко відзвітує перед Верховною Радою України 24 травня.

Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Критична маса. Космічне сміття на орбіті Землі загрожує супутникам

Земля
Джерело:  DW

За підрахунками науковців, на орбіті Землі розташовано понад 130 мільйонів уламків космічного сміття, які становить критичну загрозу для пристроїв, що працюють у космосі.

Головні тези:

  • Понад 130 мільйонів уламків космічного сміття на орбіті Землі становлять критичну загрозу для супутників та пристроїв у космосі.
  • Зіткнення супутників з космічним сміттям може призвести до руйнування та порушення роботи важливих служб, таких як GPS та моніторинг стихійних лих.
  • Збільшення комерційних космічних запусків спричиняє зростання кількості космічного сміття на орбіті Землі.

Космічне сміття на орбіті Землі загрожує супутникам

У Європейському космічному агентстві (ESA) опублікували щорічний звіт щодо стану космічного довкілля.

В ESA підрахували, що щороку один супутник зазнає руйнування через зіткнення з космічним сміттям. Фахівці організації попереджають, що такі випадки можуть серйозно порушити роботу життєво важливих служб, як-от GPS і моніторингу стихійних лих.

Хоча щодня щонайменше три неушкоджені супутники або корпуси ракет повертаються в атмосферу Землі, фахівці заявляють про збільшення кількості сміття навколо планети. Наявна ситуація погіршується, зокрема через збільшення комерційних космічних запусків.

Ми залежимо від супутників як джерела інформації для нашого повсякденного життя: від навігації до телекомунікацій і послуг, до спостереження за Землею, зокрема у сфері безпеки та оборони, — сказав генеральний директор ESA Йозеф Ашбахер.

Через засилля космічного сміття супутники на орбіті Землі вимушені здійснювати регулярні маневри, аби уникнути зіткнень з уламками. На ці кроки доводиться йти навіть за найменшої загрози, адже дрібні шматочки сміття з діаметром у міліметр можуть серйозно пошкодити пристрої навколо нашої планети.

При цьому уламок розміром один сантиметр має силу, яку можна порівняти з енергією ручної гранати, пояснив провідний інженер відділу чистого космосу ESA Тіаго Соарес.

Наразі на орбіті Землі перебуває щонайменше мільйон великих уламків, кожне зіткнення з якими може призвести до феномена ланцюгової реакції — ефекту Кесслера.

Під час щорічної конференції щодо космічного сміття ESA закликало до швидких дій, аби очистити простір космосу навколо Землі, де кількість уламків "швидко зростає".

Деякі з орбіт стають переповненими дедалі більшою кількістю смертоносних, швидко рухомих уламків колишніх супутників і ракет, які загрожують нашому майбутньому в космосі.

У ESA прогнозують, що кількість зіткнень космічних пристроїв зі сміттям може збільшитися в майбутньому.

Категорія
Економіка
Дата публікації

Маск, Цукерберг і Безос очолили оновлений рейтинг мільярдерів світу

список
Джерело:  Forbes

У світі стало більше мільярдерів, ніж будь-коли раніше. При цьому серед найбагатших людей домінують керівники технологічних компаній.

Головні тези:

  • Серед найбагатших людей світу домінують керівники технологічних компаній, такі як Ілон Маск, Марк Цукерберг і Джефф Безос.
  • У рейтингу також помітні нові гравці, як от глава Alphabet Сундар Пічаї та фармацевт Вікрам Пунія.
  • Статки відомих мільярдерів зростають завдяки успіхам їхніх компаній, наприклад SpaceX, Meta та Amazon.

У світі нарахували 3028 мільярдерів

За даними журналу Forbes, Ілон Маск відвоював перше місце у французького титана у сфері розкоші Бернара Арно. Чисті статки радника Трампа зросли на 75% і оцінюються в 342 млрд доларів. Його багатство зросло завдяки SpaceX і його компанії з виробництва штучного інтелекту xAI, а також зростанню акцій Tesla, попри нещодавнє падіння.

Друге місце посідає засновник Meta Марк Цукерберг зі статками 216 млрд доларів.

За ним слідує засновник Amazon Джефф Безос зі статками в 215 млрд доларів, а на четвертому місці опинився Ларрі Еллісон, співзасновник компанії Oracle, що займається комп'ютерними технологіями, зі статками в 192 млрд доларів.

Арно і його сім'я зі статками 178 млрд доларів посіли п'яте місце. Вони очолюють компанію LVMH, що володіє такими брендами, як Louis Vuitton і Moet Hennessy.

Далі йде інвестор Воррен Баффет зі статками у 154 млрд доларів. Засновники Google Ларрі Пейдж зі статками 144 млрд доларів і Сергій Брін, чиї статки оцінюють у 138 млрд доларів, посідають сьоме і восьме місця.

Іспанець Амансіо Ортега, засновник модного бренду Inditex, якому належать Zara і Bershka, зі статками 124 мільярди доларів посів дев'яте місце в рейтингу. При цьому десятим є колишній глава Microsoft Стів Балмер зі статками 118 млрд доларів.

Серед новачків помічений Сундар Пічаї, головний виконавчий директор материнської компанії Google Alphabet. Його чиста вартість зросла до 1,1 млрд доларів завдяки зростанню вартості його акцій Google.

Іншою помітною персоною в довшому списку мільярдерів став президент Дональд Трамп, чиї статки подвоїлися й оцінюються в 5,1 млрд доларів, оскільки його компанія Truth Social стала публічно зареєстрованою компанією, і він продав свій криптовалютний токен.

У рейтингу опинилися 15 російських олігархів, серед яких помітили власницю групи "Алькор і Ко" Тетяну Володіну. Компанія управляє мережами парфюмерно-косметичних магазинів "ЛʼЕтуаль" і "Подружка". Статки Володіної оцінюють у 1,1 мільярда доларів.

Найбагатшим "новачком" є власник фармацевтичної компанії "Фармасинтез" Вікрам Пунія, статки якого оцінили у 2,1 мільярда доларів.

Водночас найбагатшим серед російських мільярдерів у 2025 році став співвласник "Лукойлу" Вагіт Алекперов, чиї статки оцінили у 28,7 мільярда доларів.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?