Турецький лідер Реджеп Таїп Ердоган за підсумками переговорів з президентом України Володимиром Зеленським виступив з потужною заявою. Він підкреслив, що підтримує територіальну цілісність, незалежність і суверенітет України та підтвердив принципове рішення Туреччини не визнавати анексію Криму.
Джерело: Офіс президента України
На спільному брифінгу за підсумками переговорів Ердоган заявив, що Туреччина хоче продовжувати стратегічне партнерство з Україною. Турецький лідер підтримав створення Кримської платформи і підтвердив участь Туреччини в ній. Також він наголосив на важливості збереження стабільності і безпеки в Чорному морі.
"Ще раз підтверджуємо наш основний принцип - невизнання незаконної анексії Криму. А також підтверджуємо свою підтримку Кримської платформі, яка покликана об'єднати землі України", - заявив Ердоган.
Він також виступив за мирне вирішення питання з російською агресією на Донбасі в рамках міжнародного законодавства зі збереженням територіальної цілісності України. Ердоган побажав, щоб в зоні ООС якомога швидше припинився ескалація. Турецький лідер закликав повернутися до дотримання режиму тиші і забезпечити безперешкодний доступ Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до окупованих районах Донецької і Луганської областей.
"Ми хочемо, щоб якомога швидше припинилася ескалація, яку ми спостерігаємо, щоб було знижено напругу і знову відновилося перемир'я. Ми готові надавати будь-яку підтримку з цього питання", - сказав Ердоган на спільній пресконференції із Зеленським.
Про що домовилися Ердоган і Зеленський на переговорах
Зеленський і Ердоган після зустрічі в Стамбулі 10 квітня ухвалили низку рішень. Спільна декларація складається з 20 пунктів - вони стосуються співпраці в області економіки, торгівлі, оборонної промисловості, освіти, Донбасу, Криму, вступу України в НАТО, боротьби з пандмією коронавіруса.
Зеленський і Ердоган домовилися:
Поглибити співпрацю і координацію між країнами в сфері економіки, торгівлі, туризму і так далі.
Продовжувати співпрацю в форматі "Квадрига" (з кожного боку - по міністру закордонних справ і оборони).
Підтвердити безумовну підтримку територіальної цілісності і суверенітету України в її міжнародно визнаних кордонах.
Продовжувати координувати кроки, спрямовані на відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, зокрема в Криму і на Донбасі.
Продовжувати підтримувати багатосторонні зусилля в рамках міжнародних організацій - ООН, Ради Європи та ОБСЄ.
Підтримати створення Кримської платформи як нового формату для врегулювання питання незаконної та нелегітимної анексії Криму Росією.
Збільшити спільні зусилля для поліпшення умов проживання українських громадян - кримських татар, які були змушені покинути Крим через тимчасової окупації.
Об'єднати зусилля для забезпечення захисту прав людини в окупованому Криму і звільнення всіх незаконно утримуваних українців.
Підтримувати мирне врегулювання ситуації на Донбасі шляхом діалогу на основі мінських домовленостей і продовжувати надавати максимальну підтримку в цьому питанні ОБСЄ.
Посилити співпрацю і спільні зусилля в боротьбі з тероризмом, сепаратизмом і екстремізмом в усіх їх формах і проявах.
Провести спільні заходи щодо попередження та ліквідації міжнародної організованої злочинності, кіберзлочинності, нелегальної міграції, торгівлі наркотиками, зброєю та людьми.
Забезпечувати швидку обробку запитів про екстрадицію.
Надалі посилити співпрацю в галузі оборонної промисловості: завершити поточні і розробити нові спільні проекти.
Підтримати перспективу членства України в НАТО, зокрема наміри України отримати найближчим часом План дій щодо членства.
Підтримати регіональне співробітництво в Чорноморському регіоні з метою забезпечення його стабільності та безпеки.
Прискорити завершення переговорів щодо Угоди про вільну торгівлю.
Вжити заходів для усунення проблем інвесторів і компаній, заохочувати нові інвестиції.
Спростити процедури в'їзду та збільшити можливості для подорожей громадян двох держав, заохочувати взаємний туризм.
Підтримувати освітньої діяльності Турецького фонду "Мааріф" в Україні.
Співпрацювати у сфері стримування пандемії COVID-19 і подолання її наслідків.
Зеленський підвів підсумки переговорів з Ердоганом
Після тригодинних переговорів у закритому форматі з турецьким лідером Зеленський підвів підсумки. Він назвав Туреччину надійним сусідом, який зацікавлений в сильній незалежній Україні в межах кордонів, визнаних в світі.
"Туреччина підтримує суверенітет і територіальну цілісність України і готова приєднатися до Кримської платформи. Це важливий сигнал, що дії Росії - виклик і для країн Чорноморського регіону", - почдеркнул Зеленський.
Він також зазначив, що домовився з Ердоганом збільшити товарообіг між країнами і співпрацювати в багатьох інфраструктурних проєктах. Зеленський запропонував Ердогану інвестувати в розвиток доріг і аеропортів, а також взяти участь в концесії українських портів.
Читайте також: