Відомий український митець та директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд помер на 60-му році життя.
Джерело: журналістка Катерина Сергацкова у Facebook
Варто зазначити, що причини смерті офіційно поки не оголошують. Однак про смерть художника написав Народний депутат України та ексголова Комітету Верховної Ради з питань культури.
“Помер Олександр Ройтбурд. Онкологія. Світла пам’ять. Великий художник, чоловік, який вмів рости і любив мистецтво і Україну. Співчуття близьким”, – написав Княжицький.
Олександр Ройтбурд - головні факти з біографії та вклад у мистецтво
Олександр Ройтбурд народився в Одесі у 1961 році. Закінчив художньо-графічний факультет Одеського педагогічного інституту.
За словами Ройтбурда, захоплення живописом він виявив у себе дуже в ранньому віці та жартував, що насправді зайнявся мистецтвом, щоб не ходити кожного дня на роботу.
Успіх талановитому митця довго чекати не довелося. У 1987 році на Республіканській молодіжній виставці у Києві, з якої і почалася “перебудова” в українському мистецтві, 26-річний Ройтбурд неочікувано став “знаменитістю”.
Картини Ройтбурда вписуються в постмодерністську модель мистецтва, включаючи вільний еклектизм, поєднання “високого” і “низького, класичного і популярного, і нерідко відображають регіональні проблеми.
З 1990-х Ройтбурд сам став організатором виставок сучасного мистецтва у Одесі та пізніше у Києві.
Сьогодні твори художника знаходяться Державній Третьяковській галереї у Москві, Державному Російському музеї у Петербурзі, музеї сучасного мистецтва МоМА у Нью-Йорку, DUMA (художньому музеї університету Дьюк в Дерхемі, США), Одеському художньому музеї, PinchukArtCentre в Києві та приватних колекціях.
Найдорожчу картину митця з серії “Прощавай, Караваджо!” придбали на лондонському аукціоні Phillips de Pury & Co у 2009-у році за рекордну на той час для українського живопису суму — $97 тисяч.
Боротьба за Одеський художній музей
Олександр Ройтбурд переміг у конкурсі на посаду директора Одеського художнього музею 6 грудня 2017 року. 19 березня 2018 року голова облдержадміністрації підписав з ним п’ятирічний контракт, призначивши директором музею.
Проте чиновники чинили цьому опір і уже через рік депутати облради ухвалили рішення про звільнення Ройтбурда через неузгоджені ремонтні роботи та концертну діяльність в музеї. Сам Ройтбурд ці звинувачення відкидав та фактично продовжував виконувати свої обов’язки керівника установи. Лише у грудні 2020 року художник остаточно отримав можливість керувати музеєм. Верховний Суд визнав звільнення Ройтбурда незаконним.
Читайте також: