Космічне сміття пошкодило корпус МКС на орбіті
Категорія
Технології
Дата публікації

Космічне сміття пошкодило корпус МКС на орбіті

Космічне сміття пошкодило корпус МКС на орбіті
Джерело:  online.ua

Корпус Міжнародної космічної станції, яка обертається на орбіті Землі, зазнала пошкоджень через зіткнення з уламком космічного сміття.

Джерело: Sciencealert

Згідно з уточненням, небезпечний елемент зіткнувся з роботизованою рукою МКС Canadarm2. Він був занадто малим для того, щоб відстежити його та уникнути інциденту.

Після оцінки пошкоджень з’ясувалося, що інструмент все ще здатний працювати, однак сміття пробило теплоізоляцію та пошкодило нижню стрілку.

Науковці на борту не змогли встановити, коли саме МКС зазнала пошкоджень. Уперше його ознаки помітили ще 12 травня, коли проходила планова перевірка. Фахівці американського агентства NASA та їхні канадські колеги з CSA провели спільну роботу над отриманням детальних світлин, що допоможуть оцінити пошкодження.

“Попри пошкодження, результати поточного аналізу показують, що ефективність руки залишається незмінною. Canadarm2 продовжує виконувати заплановані операції”, - наголосили експерти.

Журналісти відзначили, що подібний випадок має стати нагадуванням щодо поширеності такої проблеми у майбутньому.

Наразі кількість дрібних об’єктів, які відносять до космічного сміття, сягає близько 23 тисяч. Всі вони не менше футбольного м’яча, однак дрібніші й потенційно небезпечні об’єкти неможливо відстежити.

Навіть для мешканців земної поверхні космічне сміття несе потенційні ризики залежно від ситуації. Наприклад, 1997 року жінку зачепив фрагмент ракети-носія “Дельта-2”. Утім, вона зовсім не постраждала, а залишилася наляканою.

Торік екіпаж МКС проводив тричі аварійні маневри для уникнення зіткнення з космічними уламками.

Космічне сміття на орбіті Землі

Небезпечні уламки та різноманітні частинки почали збиратися навколо нашої планети відтоді, як людство увійшло в космічну еру - із запуском першого супутника 1957 року.

Станом на 2021 рік в цілому кількість різноманітних сміттєвих частинок (зокрема розмірами до міліметра) перевищує 130 мільйонів.

Читайте також:

Категорія
Технології
Дата публікації

Що небезпечно розповідати ChatGPT — пояснення експертів

Що небезпечно розповідати ChatGPT — пояснення експертів
Джерело:  Forbes

Попри те, що чатом ChatGPT користуються дедалі більше людей, він може стати причиною серйозних проблем, якщо отримає від користувачів конфіденційну інформацію. Що саме ніколи не можна розповідати ШІ — попереджують фахівці видання Forbes.

Головні тези:

  • Важливо уникати розголошення логінів, паролів, фінансових та банківських даних у чат-боті.
  • Більшість АІ-сервісів можуть передавати ваші дані в правоохоронні органи.

Логіни та паролі

У таких питаннях ChatGPT довіряти точно не варто, адже уже були зафіксовані випадки, коли особиста інформація одного користувача несподівано спливала у відповідях іншим користувачам.

Фінансові та банківські дані

Як зазначають фахівці у сфері штучного інтелекту, у жодному разі не можна ділитися з чат-ботом номерами карток, CVC, номерами рахунків або документів.

Що важливо розуміти, у ChatGPT немає шифрування, двофакторного захисту або гарантії видалення даних після обробки.

Конфіденційні документи

Нещодавно на весь світ гриміла історія про те, як працівники компанії Samsung завантажили в ChatGPT конфіденційні матеріали.

Після неї кожному стало зрозуміло, що робочі звіти, клієнтські бази, комерційні пропозиції і, особливо, внутрішні документи компаній не повинні опинятися у розпорядженні чат-боту.

Медична інформація

Не можна ігнорувати той факт, що у ШІ немає медичної освіти, тому його висновкам точно не варто довіряти.

Окрім того, вказано, що для бізнесу, що працює з медичними даними, це може закінчитися штрафами за порушення законів про конфіденційність.

Незаконні та неетичні запити

Більшість чат-ботів звертають увагу на запитання, які вказують на готовність людини здійснити аморальний вчинок чи злочин.

Згодом чат-бот може передавати дані в правоохоронні органи.

До прикладу, у Британії та ЄС заборонено використовувати ChatGPT для отримання інформації про створення DeepFake відео зі справжніми людьми.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?