Науковці з NASA розкрили давню таємницю Землі
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Науковці з NASA розкрили давню таємницю Землі

Полярне сяйво
Джерело:  online.ua

Науковцям з NASA нарешті вдалось виміряти гіпотетичне електричне поле, яке оточує Землю і впливає на формування атмосфери на планеті.

Головні тези:

  • NASA змогла розкрити давню таємницю Землі – амбіполярне електричне поле, яке має великий вплив на формування атмосфери планети.
  • Ракетна місія Endurance дозволила виміряти силу електричного поля Землі та з'ясувати, як воно взаємодіє з космічним простором.
  • Амбіполярне поле утримує частинки атмосфери Землі на великих висотах, створюючи унікальні умови для життя на планеті.
  • Дослідження NASA може допомогти у розумінні атмосфер інших планет та в оцінці їх потенційної придатності для існування життя.
  • Амбіполярне поле представляє собою нову загадкову силу, яка відкриває широкі можливості для наукових досліджень у космосі.

Що відомо про загадкове електричне поле навколо Землі

Зазначається, що це поле протягом мільярдів років приховане перебувало у всіх на виду.

Вчені протягом понад 60 років намагались пояснити загадкове явище.

Завдяки ракетній місії, яка була запущена з краю Арктики, астрофізикам вдалось не тільки підтвердити існування електричного поля Землі, а й також виміряти його силу та вплив на формування атмосфери.

У наукових колах це явище називають амбіполярним електричним полем. Воно відіграє ключову роль у взаємодії земної атмосфери із космічним простором, потенційно здійснюючи вплив на придатність Землі до збереження життя у довгостроковій перспективі.

Проєкт NASA Endurance під керівництвом Гліна А. Коллінсона та його команди передбачав запуск спеціалізованої ракети зі Шпіцбергену у Норвегії, що є найпівнічнішим ракетним полігоном на Землі.

Шпіцберген — єдиний у світі ракетний полігон, де можна пролетіти крізь полярний вітер і провести необхідні нам вимірювання, — пояснює космічний фізик з Університету Лестера і співавтор статті Сьюзі Імбер.

Зазначається, що ракета Endurance була запущена 11 травня 2022 року і мала на борту низку високочутливих інструментів, ключовим з яких був фотоелектронний спектрометр.

Цей пристрій складається з восьми здвоєних датчиків електростатичного аналізатора, встановлених на стрілі. Датчики були точно вирівняні для вимірювання електронів, що протікають вздовж ліній магнітного поля Землі.

Окрім цього у якості доповнення до пристрою виступав зонд Ленгмюра, який проводив вимірювання щільності і температури електронів, а також пакету електромагнітних полів і хвиль, які надавали додаткову інформацію про електричне середовище навколо ракети.

Підкреслюється, що така комбінація приладів дозволила комплексно виміряти тонкі електричні зміни у верхніх шарах атмосфери.

Траєкторія польоту ракети була ретельно спланована, щоб забезпечити чистий збір даних. Вона злетіла на висоту 768 кілометрів, перетнувши область, відому як екзосфера — крихкий зовнішній край земної атмосфери.

Місія чергувалася між 70-секундними періодами чистого збору даних і короткими 10-секундними інтервалами, коли ракета вирівнювалася з магнітним полем Землі.

Під час 19-хвилинного польоту прилади ракети виміряли зміну електричного потенціалу лише на 0,55 вольта на висоті 322 милі (518,2 км). 

Піввольта — це майже ніщо, це приблизно стільки ж, скільки батарейка в годиннику. Але це саме та величина, яка пояснює полярний вітер, — зазначає головний дослідник програми Endurance в Центрі космічних польотів ім. Годдарда NASA Глін Коллінсон.

Полярний вітер представляє собою загадковий потік частинок, що витікає з атмосфери Землі в космос.

Науковці розкрили таємницю загадкового полярного вітру
Полярне сайво або полярний вітер

Вперше його зафіксували супутники наприкінці 1960-х років.

Хоча певні втрати атмосфери очікуються через інтенсивне сонячне випромінювання, полярний вітер спантеличив вчених, оскільки він містив холодні частинки, що рухалися з надзвуковою швидкістю, без видимого джерела тепла, яке б пояснювало їхню швидкість.

На це загадкове питання відповідає підтвердження науковцями з NASA існування амбіполярного поля.

Як діє амбіполярне поле в атмосфері Землі

Це, здавалось би слабке електричне поле здійснює значний вплив на атмосферні частинки.

Зокрема, для найпоширенішого типу частинок у складі полярного вітру — іонів водню, амбіполярне поле в 10,6 разів сильніше за силу тяжіння.

Цього більш ніж достатньо, щоб протистояти гравітації — фактично, цього достатньо, щоб запустити їх вгору в космос на надзвуковій швидкості, — пояснює співавтор дослідження Алекс Глоцер.

Більш того, іони кисню на тій самій висоті фактично важать вдвічі менше, коли занурюються в це поле.

Загалом, амбіполярне поле збільшує "висоту шкали" іоносфери — шару верхніх шарів атмосфери — на приголомшливі 271%.

Це означає, що іоносфера залишається щільнішою на більших висотах, ніж вважалося раніше.

За словами Гліна Коллісона, це схоже на стрічку конвейєра, який підіймає атмосферу у космос.

Будь-яка планета з атмосферою повинна мати амбіполярне поле, — робить висновок науковець.

Цей експеримент відкриває нові шляхи для розуміння атмосфер інших планет, включаючи Венеру і Марс, і може зіграти вирішальну роль в оцінці потенційної придатності екзопланет до життя.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?