Розроблений 80 років тому антибіотик може бути ефективним проти супербактерій
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Розроблений 80 років тому антибіотик може бути ефективним проти супербактерій

Антибіотики
Джерело:  Science Alert

Антибіотик, розроблений ще у середині 40-х років минулого століття, може виявитись ефективним у боротьбі проти супербактерій. 

Головні тези:

  • Антибіотик, розроблений ще у середині 40-х років минулого століття, може виявитись ефективним у боротьбі проти супербактерій.
  • Нурсеотрицин, якій є виділений у середині 40-х років, показав потенціал у знищенні стійких до ліків грамнегативних бактерій без токсичності.
  • Актуальність досліджень полягає у потребі знаходження нових ефективних препаратів для боротьби з супербактеріями.
  • Стрептотрицини відкривають унікальний підхід до атаки грамнегативних бактерій, допомагаючи проникнути крізь їх захисні механізми.
  • Можливість розуміння механізму дії стрептотрицину відкриває перспективу для розробки нового класу препаратів проти стійких до антибіотиків патогенів.

Як антибіотик, розроблений майже 80 років тому, може протидіяти супербактеріям

Зазначається, що більшість сучасних препаратів є лише варіаціями на ліки, які були розроблені майже 100 років тому, у “золотий” період антибіотиків.

Зокрема, одним з таких препаратів є стрептотрицин, виділений у середині 40-х років минулого століття.

Він створювався для протидії інфекціям, які викликаються грамнегативними бактеріями.

У порівнянні з грампозитивними бактеріями, у цих мікроорганізмів відсутня міцна клітинна стінка, яку атакує переважна більшість антибіотиків.

ВООЗ у 2017 році оприлюднила список найнебезпечніших, стійких до антибіотиків патогенів, більшість з яких були грамнегативними бактеріями.

Антибіотик, розроблений 80 років тому, може бути ефективним проти супербактерій
Антибіотик

Однак попри значний потенціал у боротьбі проти цього виду бактерій, стрептотрицин не був включений до переліку потенційно ефективних препаратів.

За результатами початкового дослідження стрептотрицин був визнаний занадто токсичним для людських нирок і згодом був просто забутий.

Однак патолог Джеймс Кірбі з Гарвардського університету разом з колегами вирішили провести нове дослідження цього антибіотику під новою назвою нурсеотрицин.

Тепер, з появою патогенів з множинною лікарською стійкістю, для лікування яких мало або взагалі немає активних антибіотиків, настав час переглянути і вивчити потенціал того, що ми раніше не брали до уваги, — зазначив Кірбі минулого року.

Нурсеотрицин — є натуральним продуктом, який виробляють грампозитивні ґрунтові бактерії. Він представляє собою суміш антибіотиків, які мають окремі назви, такі як стрептотрицин F(S-F) та стрептотрицин D(S-D).

Нурсеотрицин та стрептотрицин D(S-D) дійсно мають токсичний вплив на нирки, однак цього не спостерігається, якщо мова йде про стрептотрицин F(S-F).

Що відомо про вражаючий ефект одного з видів стрептотрицину

Ця сполука, як і раніше, є дуже ефективною у знищенні стійких до ліків грамнегативних бактерій, але в концентраціях, які не є токсичними.

За результатами випробувань на мишах, фактично вдалося знищити штам бактерій, який виявився стійким до численних ліків, все з мінімальною або нульовою токсичністю.

Грунтові бактерії у своєму прагненні зберегти свою територію за багато століть еволюції зрозуміли, як створювати антибіотики, здатні проникати крізь броню грамнегативних бактерій. Стрептотрицини є одним з результатів цієї гонки озброєнь, що триває. Ці сполуки пропонують унікальне рішення для проникнення захисними механізмами грамнегативних патогенів, — пояснює Кірбі.

Поки науковцям не зрозуміло, як саме стрептотрицин атакує бактерії. Ймовірно, що цей препарат зв'язується з грамнегативними бактеріями та порушує їх механізм виробництва білка не так, як інші ліки.

Якщо вчені зможуть зрозуміти, як це відбувається, це дозволить розробити абсолютно новий клас ліків для боротьби з бактеріями, які досі були вкрай стійкими до інших препаратів.

Категорія
Технології
Дата публікації

Україна спроможна виробляти системи ЗРК FrankenSAM — що відомо

ЗРК

Україна здатна самостійно виробляти системи ЗРК у межах програми FrankenSAM. Старший радник Президента України зі стратегічних питань Олександр Камишін підтвердив це під час брифінгу до Дня Зброяра.

Головні тези:

  • Україна самостійно виробляє системи ЗРК FrankenSAM у межах спільної програми з США.
  • Програма створена для компенсації дефіциту радянських ракет та захисту енергетичної інфраструктури України.
  • Реалізовано два типи комплексів, які були успішно впроваджені у 2024 році.

Україна вироблятиме системи ЗРК FrankenSAM

За словами ексглави Мінстратегпрому, Україна отримала технічну документацію на ЗРК типу FrankenSAM і наразі здатна самостійно реалізовувати ці системи.

На частину цих проєктів технічна документація була передана українській стороні. Ми повністю спроможні реалізовувати ці проєкти своїми силами.

Як відомо, програма FrankenSAM (поєднання слів Франкенштейн та "SAM" — зенітно-ракетна система англійською) була створена спільними зусиллями України та США з метою компенсувати дефіцит радянських ракет у зимовий період 2022–2023 років і захистити енергетичну інфраструктуру України.

У межах програми було розроблено три типи ЗРК FrankenSAM — "малий", "середній" та "великий". Вони повинні були поєднати наявні в Україні радянські системи із західними ракетами.

На питання, чи будуть ці проєкти продуктивно розвиватися зі зміною влади у США, міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін на брифінгу відповів наступне:

Частина проєктів FrankenSAM була реалізована у 2024 році. Техніка, яка модернізувалася або покращувалася — була модернізована, покращена і поставлена в Сили безпеки й оборони України. Частина проєктів ще триває. Був етап, коли була невеличка пауза. Вона була, напевно, технічною, але зараз "стопів" немає.

Нагадаємо, у жовтні 2023 року повідомлялося, що США допомогли Україні реалізувати два типи таких комплексів, здатних стріляти західними ракетами. Було створено ЗРК, який веде вогонь авіаційними ракетами AIM-9M Sidewinder — "малий" FrankenSAM. Також було адаптовано ЗРК "Бук-М1" для використання зенітних ракет RIM-7. Тоді ж повідомлялося, що обидві системи стануть на бойове чергування восени 2023 року.

У січні ж 2024 року стало відомо, що українська протиповітряна оборона вперше застосувала систему FrankenSAM проти ворожих безпілотників. Тоді було успішно збито іранський дрон-камікадзе Shahed на відстані 9 кілометрів.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?