У понеділок, 12 жовтня, відбулися телефонні переговори міністрів оборони Туреччини та Росії Хулусі Акара і Сергія Шойгу з ініціативи турецької сторони. Темою обговорення став військовий конфлікт в Нагірному Карабасі. Акар вимагає, щоб Вірменія, яка напала на цивільні поселення, порушивши режим припинення вогню, припинила свої напади і покинула окуповані землі, що належать Азербайджану. Турецький міністр попередив, що якщо Єреван не виконає цю вимогу, то наступним кроком буде азербайджано-турецький рух, спрямований на повернення азербайджанської землі. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу Міноборони Туреччини.
"Вірменія порушує режим гуманітарного перемир'я. Єреван повинен негайно вивести війська з території Азербайджану. Азербайджан не може чекати 30 років для вирішення ситуації в Нагірному Карабасі. Туреччина підтримує розпочату Азербайджаном операцію по поверненню своєї території і наступним кроком буде азербайджано-турецький рух, спрямований на повернення землі ", - заявив міністр оборони Туреччини в розмові з Шойгу.
Як відомо, Азербайджан і Вірменія на переговорах в Москві домовилися про перемир'я. Режим припинення вогню був оголошений 10 жовтня, але відразу ж після цього офіційні Баку і Єреван почали звинувачувати в порушеннях один одного. Міністерство закордонних справ Азербайджану 11 жовтня повідомило, що вірменська армія завдала ракетного удару по одному з найбільших міст Азербайджану - місту Гянджа. Внаслідок ракетної атаки загинули мирні люди, серед постраждалих є діти. У Вірменії заперечують причетність до ракетному удару. Прессекретар Міноборони Вірменії Шушан Степанян написав в соцмережі, що "згадані претензії абсолютно помилкові і не мають ніякого відношення до реальності".
Важливо відзначити, що конфлікт між Азербайджаном і Вірменією триває кілька десятиліть. Причиною став Нагорний Карабах, який де-юре знаходиться на азербайджанській території, а ось фактично - під контролем вірменського командування. Війна між Вірменією і Азербайджаном тривала до травня 1994 року, але з тих пір конфлікт вважався замороженим. Азербайджанська влада вважають Карабах окупованою територією, а Вірменію - агресором.
27 вересня в Нагірному Карабасі, населення якого становить близько 140 тисяч осіб, поновилися запеклі бої між Вірменією і Азербайджаном. Сторони конфлікту ввели військовий стан, оголосили про мобілізацію і повідомляють про поранених і жертв серед мирного населення, а також про сотні загиблих військовослужбовців. Військові експерти оцінюють ситуацію в Нагірному Карабаху як вкрай небезпечну. Вони побоювалися початку нової повномасштабної війни, до якої можуть приєднатися Туреччина, яка стоїть на стороні Азербайджану, і Росія, де підтримують Вірменію.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що президент Азербайджану Ільхам Алієв підтвердив, що в Азербайджані присутні турецькі винищувачі F-16, але вони, за словами Алієва, не брали участі в бойових діях проти Вірменії. При цьому влада Туреччини заявляють про готовність підтримувати Азербайджан як за столом переговорів, так і на полі бою.