У Раді заперечують ризик виникнення проблем із фінансуванням України у січні 2024
Категорія
Економіка
Дата публікації

У Раді заперечують ризик виникнення проблем із фінансуванням України у січні 2024

Бюджет України
Джерело:  online.ua

За словами керівника парламентського комітету із питань податкової політики Данила Гетманцева, Україні не загрожує фінансова катастрофа у січні наступного року. 

Що відомо про заплановане фінансування всіх напрямків

Гетманцев підкреслив, що Україна отримує заплановані надходження допомоги за різними напрямками.

Зокрема, на підтримку програм держбюджету та фінансування видатків соціальних, на підтримку сфер освіти, охорони здоров’я та інших Україна отримала від партнерів:

  • 1,5 млрд євро останнього траншу макрофінансової допомоги від ЄС у рамках програми 2023 року;

  • 1,34 млрд доларів (тиждень тому) від Світового банку (фінансування забезпечено Японією, Швейцарією та США);

  • 900 млн доларів позики від Уряду Японії через проєкт "Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності" (INSPIRE);

На реалізацію проєктів відновлення

  • 150 млн євро безповоротної фінансової допомоги від ЄС у рамках двосторонньої угоди про фінансування програми "Підтримка швидкого відновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стійкості)"

  • 99,6 млн євро допомоги від ЄІБ на реконструкцію близько 200 об'єктів у 18 областях

  • 52,4 млн доларів гранту Японії в рамках проєкту "Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей" (HOPE).

На посилення та захист роботи об’єктів енергосистеми

  • 150 млн євро від ЄБРР для підтримки НЕК "Укренерго" у проходженні опалювального сезону;

  • Італія приєднається до ініціативи ЄБРР, додавши 10 млн євро грантових коштів до згаданих 150 млн євро;

  • ще 88,5 млн євро від Німеччини для Фонду підтримки енергетики України.

Військова підтримка

  • 240 млн євро спільного шведсько-данського пакету військової допомоги (БМП шведського виробництва, гібрид бронетранспортера та шведських БМП CV90, запчастини, боєприпаси);

  • 106 млн євро військової допомоги від Фінляндії (вже 21 пакет, зміст традиційно не розкривається).

  • Маємо ще 102 млн євро багатопрофільної підтримки від Нідерландів (гуманітарні потреби, розмінування, відновлення інфраструктури, підтримка енергетики).

Чи загрожує Україні дефолт

Це рішення про допомогу і кошти, які вже передані Україні протягом лише останнього тижня. Тож "зрада" скасовується, продовжуємо працювати і наближати нашу Перемогу, - підкреслив Гетманцев.

Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Яка небезпека підстерігає на Марсі астронавтів — висновки науковців

Марс
Джерело:  The Guardian

Майбутні місії на Червону планету можуть бути вкрай небезпечними для астронавтів. Через наявність у марсіанському пилі токсичних частинок вони потребуватимуть спеціального захисного спорядження.

Головні тези:

  • Марсіанський пил містить токсичні частинки, які можуть проникати в легені та кров астронавтів, що спричиняє ризик розвитку хронічних захворювань.
  • Наявність кремнезему, гіпсу, перхлоратів та інших небезпечних речовин у пилу створює загрозу для здоров'я членів місії на Марс.
  • Астронавти на Червоній планеті вже мають підвищений ризик розвитку легеневого фіброзу через радіаційне опромінення, а додатковий вплив токсичного пилу може погіршити цю ситуацію.

Марсіанський пил має токсичні властивості

Про це свідчать результати дослідження, опублікованого в журналі GeoHealth.

Під час місій "Аполлон" на Місяць астронавти мали проблеми, спричинені місячним пилом — він прилипав до скафандрів і потрапляв у кабіну посадкового модуля.

Згодом пил провокував кашель, подразнення очей і горла. Дослідження показали, що тривалий вплив таких частинок може спричиняти хронічні захворювання.

Хоча марсіанський пил не такий гострий та абразивний, як місячний, він має схожу властивість прилипати до всього. Дрібні частинки, що становлять близько 4% товщини людської волосини, можуть проникати глибоко в легені та потрапляти в кров.

Крім того, марсіанський пил містить токсичні речовини, зокрема кремнезем, гіпс, перхлорати та нанофазні оксиди заліза, які можуть бути небезпечними для здоров’я членів потенційної місії.

Найбільшу загрозу становить ризик для легень астронавтів. Оскільки пил дуже дрібний, очікується, що він залишатиметься в легенях астронавтів, а частина з нього потраплятиме в кровообіг, — пояснив співавтор дослідження Джастін Ванг, студент-медик Школи медицини Кека при Університеті Південної Каліфорнії (USC) у коментарі CNN.

За його словами, астронавти вже мають підвищений ризик розвитку легеневого фіброзу через радіаційне опромінення під час космічних польотів, а такі небезпечні речовини, як кремнезем і оксиди заліза, можуть спричинити хвороби легень, які лише посилять цей ризик.

Крім того, Ванг наголосив на небезпеці перхлоратів — хімічних сполук, які були виявлені в марсіанському ґрунті у токсичних концентраціях. Вони можуть викликати порушення роботи щитоподібної залози та апластичну анемію — захворювання, при якому організм припиняє виробляти достатню кількість клітин крові.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?