Включення США в переговорний процес по Донбасу вже активно обговорюють глава офісу президента України Андрій Єрмак і заступниця держсекретаря Вікторія Нуланд. Остаточне рішення буде озвучено після візиту українського глави Володимира Зеленського в Вашингтон і його переговорів з американським лідером Джо Байденом.
Джерело: ДОМ
Речник української делегації в Тристоронньої контактній групі Олексій Арестович пояснив, що технічна можливість залучення США до переговорів по Донбасу є, оскільки Штати є членами ОБСЄ. І питання в цьому напрямку зараз полягає в іншому - чи досягнуть принципової домовленості про це Зеленський і Байден.
"Зараз між політичним радником президента Зеленського Андрієм Єрмаком, який також очолює Офіс президента, йдуть інтенсивні консультації з Вікторією Нуланд, яка призначена в США головною посадовою особою з питань України та врегулювання конфлікту з РФ. Крім того, наскільки я знаю з відкритих джерел, Нуланд дуже інтенсивно спілкується з Козаком (Дмитро Козак - заступник керівника адміністрації президента РФ, - ред.). Досить інтенсивно ", - розповів Арестович.
Однак, що далі буде з переговорами по Донбасу, як пояснив представник ТКГ, буде зрозуміло тільки в серпні.
"Пропозиції готуються, але ми не можемо їх анонсувати, тому що переговори люблять тишу. Якщо зараз їх проанонсувати, то почнеться інформаційна протидія, дипломатична протидія. І ми можемо не отримати того результату, на який розраховуємо", - підкреслив Арестович.
Зустріч Зеленського і Байдена
Адміністрація Білого дому раніше повідомила, що Байден хотів зустрітися із Зеленським ще перед самітом з російським президентом Володимиром Путіним, який відбувся 16 червня в Женеві, і навіть готував запрошення президенту України. Але раптово передумав через скандал зі звільненням керівництва державної енергетичної компанії "Нафтогаз". Вашингтон розцінив цей крок української влади як "відмову від боротьби з корупцією".
7 червня Байден все ж зателефонував Зеленському та запросив його в Білий дім цього літа, після того, як повернеться з поїздки в Європу. Зеленський подякував Байдену за запрошення і заявив, що очікує зустрічі в липні, щоб обговорити шляхи розширення стратегічної співпраці двох держав.
Уже відомо, що в рамках візиту в США Зеленський зустрінеться не тільки з Байденом, а візьме участь ще в ряді заходів.
Переговори по Донбасу - позиція США і Зеленського
Президент України вважає, що для врегулювання ситуації на Донбасі необхідні прямі переговори з президентом РФ Володимиром Путіним і дискусії в нормандської форматі з залученням США. На його думку, союзники України - французький лідер Еммануель Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель - останнім часом послабили позиції щодо Росії і Путіна, а офіційний Вашингтон, впевнений Зеленський, зможе надати свій авторитетний вплив на Кремль.
США підтримують пропозиції українського президента Володимира Зеленського про оновлення переговорного процесу по Донбасу, які стосуються розширення нормандського формату і зміни місця переговорів. У Вашингтоні розглядають різні формати.
Путін погодився на участь США в нормандському форматі
Як відомо, в Кремлі після переговорів Путіна і Байдена в Женеві раптово погодилися на участь США в переговорах по Донбасу, хоча ще недавно виступали категорично проти розширення нормандського формату. Правда, в Кремлі поставили умову - команда Байдена повинна бути "в одній людській логіці" з російською стороною.
У Путіна вважають, що адміністрація президента Джо Байдена в цілому прихильна Мінським угодам, що влаштовує Кремль, який, втім, трактує їх по-своєму, і це трактування не збігається з позицією Києва.
Читайте також: