Це ганебно. У Польщі спалахнув скандал через зміну політики щодо України
Категорія
Політика
Дата публікації

Це ганебно. У Польщі спалахнув скандал через зміну політики щодо України

Яцек Чапутович
Джерело:  Rzeczpospolita

Колишній глава МЗС Польщі Яцек Чапутович публічно поскаржився на те, що уряд Дональда Туска змінив політику щодо України на тлі її вразливого становища під час війни.

Головні тези:

  • Колишній глава МЗС Польщі жорстко розкритикував останні заяви Туска та його команди щодо України.
  • Варшава намагається вирішувати історичні суперечки з Україною, користуючись її вразливою позицією.
  • Україна очікує від Польщі поваги до українських поховань та вирішення спірних питань на дипломатичному рівні.

Що не так з новою політикою Польщі щодо України

Те, що наразі робить Дональд Туск та його команда, дипломат називає "політикою гієни".

Коли рік тому я описував зовнішню політику "ПіС" щодо України та теми Волині як "політику гієни", я не очікував, що за нового уряду вона здобуде статус державної політики. Те, що раніше було ганебним, стало нібито проявом політичного реалізму.

Яцек Чапутович

Яцек Чапутович

Ексглава МЗС Польщі

Дипломат звернув увагу на те, що в минулому подібні заяви найчастіше лунали на рівні заступника міністра закордонних справ.

Однак зараз сам Туск і віцепрем’єр Косіняк-Камиш дедалі частіше вдаються до подібної риторики.

До прикладу, нещодавно вони публічно заявили, що без вирішення історичних суперечок з Польщею Україна може мати проблеми на шляху до членства в ЄС.

Чапутович відреагував на нещодавню заяву Кулеби

Польський дипломат також вирішив заступитися за ексочільника МЗС України Дмитра Кулебу.

Він не заперечує той факт, що заява останнього спровокувала масштабну хвилю критики у Польщі та була невдалою.

Попри це, він нагадав, що українська влада насправді готова дати дозвіл на ексгумації, та що загалом Кулеба як міністр був відкритим до діалогу з Варшавою і намагався акцентувати на тому, що об’єднує обидві країни.

Україна очікує, що Польща буде застосовувати принцип взаємності та поважати могили українців. Хіба у таких очікуваннях є щось осудливе? Чи можна виправдовувати руйнування українських поховань злочинами вояків УПА на Волині?, — поцікавився Чапутович.

Дипломат звернув увагу на те, що ключова вимога Києва добре не є таємницею — відновити у повному обсязі зруйнований монумент українським воякам на горі Монастир, включно з переліком імен, про який під час реконструкції "забули".

Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Критична маса. Космічне сміття на орбіті Землі загрожує супутникам

Земля
Джерело:  DW

За підрахунками науковців, на орбіті Землі розташовано понад 130 мільйонів уламків космічного сміття, які становить критичну загрозу для пристроїв, що працюють у космосі.

Головні тези:

  • Понад 130 мільйонів уламків космічного сміття на орбіті Землі становлять критичну загрозу для супутників та пристроїв у космосі.
  • Зіткнення супутників з космічним сміттям може призвести до руйнування та порушення роботи важливих служб, таких як GPS та моніторинг стихійних лих.
  • Збільшення комерційних космічних запусків спричиняє зростання кількості космічного сміття на орбіті Землі.

Космічне сміття на орбіті Землі загрожує супутникам

У Європейському космічному агентстві (ESA) опублікували щорічний звіт щодо стану космічного довкілля.

В ESA підрахували, що щороку один супутник зазнає руйнування через зіткнення з космічним сміттям. Фахівці організації попереджають, що такі випадки можуть серйозно порушити роботу життєво важливих служб, як-от GPS і моніторингу стихійних лих.

Хоча щодня щонайменше три неушкоджені супутники або корпуси ракет повертаються в атмосферу Землі, фахівці заявляють про збільшення кількості сміття навколо планети. Наявна ситуація погіршується, зокрема через збільшення комерційних космічних запусків.

Ми залежимо від супутників як джерела інформації для нашого повсякденного життя: від навігації до телекомунікацій і послуг, до спостереження за Землею, зокрема у сфері безпеки та оборони, — сказав генеральний директор ESA Йозеф Ашбахер.

Через засилля космічного сміття супутники на орбіті Землі вимушені здійснювати регулярні маневри, аби уникнути зіткнень з уламками. На ці кроки доводиться йти навіть за найменшої загрози, адже дрібні шматочки сміття з діаметром у міліметр можуть серйозно пошкодити пристрої навколо нашої планети.

При цьому уламок розміром один сантиметр має силу, яку можна порівняти з енергією ручної гранати, пояснив провідний інженер відділу чистого космосу ESA Тіаго Соарес.

Наразі на орбіті Землі перебуває щонайменше мільйон великих уламків, кожне зіткнення з якими може призвести до феномена ланцюгової реакції — ефекту Кесслера.

Під час щорічної конференції щодо космічного сміття ESA закликало до швидких дій, аби очистити простір космосу навколо Землі, де кількість уламків "швидко зростає".

Деякі з орбіт стають переповненими дедалі більшою кількістю смертоносних, швидко рухомих уламків колишніх супутників і ракет, які загрожують нашому майбутньому в космосі.

У ESA прогнозують, що кількість зіткнень космічних пристроїв зі сміттям може збільшитися в майбутньому.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?