Ніяких порушень закону — Зеленський прийняв остаточне рішення щодо суддів КСУ
Категорія
Політика
Дата публікації

Ніяких порушень закону — Зеленський прийняв остаточне рішення щодо суддів КСУ

Ніяких порушень закону — Зеленський прийняв остаточне рішення щодо суддів КСУ
Джерело:  online.ua

Представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський відреагував на заяви про незаконність законопроекту про відновлення довіри до конституційного судочинства, запропонованого президентом України Володимиром Зеленським. Він зазначив, що цей законопроект, яким український лідер пропонує перезавантажити КСУ і звільнити суддів, абсолютно обґрунтований і є виконанням рішення РНБО. Веніславський вважає, що якщо парламент підтримає ініціативу Зеленського, то це "забезпечить відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства і дозволить кризову ситуацію, до якої призвели дії Конституційного суду". Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу ОПУ.

"В екстраординарних умовах, в яких опинилася держава в результаті прийняття КСУ рішення № 13-р, рішення Президента України запропонувати Верховній Раді вирішити кризову ситуацію політико-правовими засобами є абсолютно обґрунтованим і повністю відповідає цінностям, закріпленим Конституцією України", - підкреслив представник президента в КСУ .

Веніславський пояснив, що виконання рішення Конституційного Суду від 27 жовтня призведе до того, що будь-які наступні зміни до антикорупційного законодавства будуть визнані нинішнім складом КСУ неконституційними, так як суд пов'язаний своєю власною правовою позицією, сформульованою у вказаному рішенні.

"КСУ заклав такі юридичні механізми, які фактично дозволяють визнати неконституційними всі рішення про повернення положень антикорупційного законодавства", - підкреслив Веніславський.

Аналогічної думки дотримується і секретар РНБО Олексій Данилов. Він стверджує, що президент не порушив законодавство, внісши до Верховної Ради законопроект для "відновлення довіри суспільства до конституційні судочинства".

"Володимир Олександрович скористався своїм конституційним правом. Мені дивно чути, що він порушує закони - ще майже нічого не зробивши, крім як виконавши рішення РНБО", - підкреслив Данилов, нагадавши, що подальша доля суддів КСУ тепер залежить від народних депутатів.

Нагадаємо, 27 жовтня КСУ скасував статтю про кримінальне покарання за недостовірне декларування та ряд положень антикорупційного закону про контрольні функції НАЗК. Суддя-доповідач Ігор Сліденко пояснив, що КСУ цим рішення хотів захистити суддів від тиску на них з боку виконавчої влади, але так як виділити в рішенні право не перевіряти декларації тільки суддів було неможливо, тому норму скасували для всіх категорій чиновників. Це рішення викликало жорстку реакцію не тільки українців, а й усіх міжнародних партнерів нашої країни. Євросоюз попередив офіційний Київ, що Україна втратить безвіз і будь-яку фінансову підтримку, якщо рішення КСУ не скасують.

Після рішень КСУ Зеленський скликав екстрене закрите засідання РНБО, а вже ввечері 29 жовтня НАЗК повернуло доступ до єдиного реєстру електронних декларацій після розпорядження Кабінету міністрів. Також президент подав до Верховної Ради законопроект, яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду. Глава Конституційного суду Олександр Тупицький назвав дії глави держави ультиматумом і заявив, що не збирається у відставку.

Раніше ONLINE.UA повідомляв, що Данилов вважає, що за скандальним рішенням КСУ стоїть Росія. Секретар РНБО переконаний, що судді КСУ цілеспрямовано займаються розхитування України за наказом країни-агресора.

Категорія
Україна
Дата публікації

Кремль замінив понад 35% населення окупованого Криму

Крим
Джерело:  Тиждень.ua

Протягом 10 років окупації українського Криму Росія встигла замінити понад 35% жителів півострова. З такою заявою виступила виконувачка обов’язків Постійного представника президента України в Автономній республіці АР Крим Ольга Куришко.

Головні тези:

  • Масове переселення громадян РФ на український півострів призвело до значної зміни етнічної структури населення Криму.
  • Кримський міст досі не знищено, оскільки він відіграє важливу роль у знищенні російських військових об'єктів на півострові.

У Криму стрімко скорочується кількість корінного населення

Ольга Куришко звертає увагу на результати соцдослідження КМІС щодо когнітивної деокупації Криму, яке проводилося на замовлення Представництва.

Так, вдалося з'ясувати, що етнічна структура населення півострова суттєво змінилася за цей час.

Насамперед йдеться про те, що російські загарбники проводять масштабне переселення громадян РФ на український півострів.

Останні 3 роки вони реалізували примусове переміщення мешканців нещодавно окупованих територій України.

Як зазначає Ольга Куришко, кількість новоприбулих оцінюється приблизно в мільйон.

І це в той час, коли тисячі громадян України були змушені покинути домівки через регулярні переслідування та репресії з боку окупантів, мілітаризацію, неприйняття окупації та небажання жити під нею. Для регіону з населенням близько 2,5 мільйона осіб це означає, що за десятиліття окупації замістили, за найскромнішими підрахунками, понад 35% жителів.

Ольга Куришко

Ольга Куришко

 виконувачка обов’язків Постійного представника президента України в Автономній республіці АР

Чому Кримський міст досі не вдалося знищити

Нещодавно спікер Військово-морських сил ЗСУ, капітан 3-го рангу Дмитро Плетенчук розповів, чому Кримський міст досі не знищено

Він звернув увагу на те, що ця споруда допомагає знищувати російські склади зі зброєю та російську ППО, які знаходяться на півострові.

На початку цього місяця морські безпілотники ВМС ЗСУ завдали ударів по російських цілях, які знаходились біля узбережжя тимчасово окупованого Криму.

На переконання військового експерта Михайла Жирохова, в Україні можуть готувати "сюрпризи" для ураження незаконного Керченського мосту, який сполучає тимчасово окупований Крим з Краснодарським Краєм РФ.

Категорія
Економіка
Дата публікації

Україна допомагатиме Молдові поставками електроенергії

Енергомережа Молдови
Джерело:  online.ua

“Енергоатом” здійснюватиме поставки електроенергії Молдові у нічний час, коли навантаження на енергосистему в Україні мінімальне. 

Головні тези:

  • Україна здійснюватиме поставки електроенергії Молдові у нічний час для подолання дефіциту.
  • Молдова залежить від імпорту електроенергії, покриваючи 62% потреб за рахунок поставок з Румунії та України.
  • Припинення постачання російського газу викликало надзвичайний стан в енергетиці Молдови та Придністров'я.
  • Енергетична ситуація у Молдові стала надзвичайною через зміни на ринку газу та генерацію електроенергії.
  • Україна та Молдова спільно шукають рішення для забезпечення стабільності в енергетиці та підтримують важливі поставки електроенергії.

Що відомо про допомогу Молдові від України з поставками електроенергії

Як зазначили представники молдовської компанії Energocom, Україна готова передавати країні нічний надлишок електроенергії, який утворюється у мережі.

Цей надлишок з’являється у нічний час завдяки роботі українських атомних станцій і відправляється на експорт.

Потужності поставок електроенергії на кордоні Румунії та Молдови обмежені до 315 МВт, тоді як потреби Молдови складають 650-800 МВт.

Компанія Energocom замовляє додаткові потужності на аукціонах із сусідніми країнами.

Україна допомагатиме Молдові поставками електроенергії
Енергомережа Молдови

Більша частина потреб Молдови в електроенергії, тобто 62%, покриватиметься за рахунок імпорту з Румунії.

У січні очікується, що теплові електроцентралі (ТЕЦ) у Кишиневі та Бєльцях вироблять понад 127 тис МВт-год, що становить близько 28% загального споживання електроенергії в Молдові.

У грудні 2024 парламент Молдови затвердив надзвичайний стан в енергетиці через можливе припинення постачання російського газу. Цей газ Молдова спрямовувала на постачання Придністров'ю, для решти території закуповувався газ на ринках ЄС.

Що відомо про ситуацію у Молдові на тлі дефіциту електроенергії через припинення генерації з ПМР

Із припиненням транзиту російського газу територією України найбільше постраждав регіон невизнаного Придністров'я.

Молдова отримувала 5,7 млн кубометрів газу на добу, але весь газ ішов у Придністров'я, де його вистачало для внутрішнього споживання і генерації електроенергії.

У Молдові з 16 грудня у зв'язку з цим діє режим надзвичайної ситуації.

Влада Придністров'я також ввела надзвичайний економічний стан у регіоні. Ситуація на енергоринку на обох берегах Дністра істотно змінилася.

За даними Energocom, правобережна Молдова повністю забезпечена поставками електроенергії на 1 січня: 45% поставок припаде на місцеве виробництво (ТЕЦ, а також поновлювані джерела енергії), 52% на сусідню Румунію, а ще 3% — на український «Енергоатом».

Як випливає з даних держпідприємства Moldelectrica, з 1 січня Termoelectrica запустила ТЕЦ-1, яка раніше не працювала. Протягом дня він видає близько 6 МВт, тоді як ТЕЦ-2 видає близько 174-175 МВт. Споживання електроенергії сьогодні, 1 січня, йде нижче запланованого.

Між тим сепаратистський регіон Придністров’я оголосив про заходи щодо економії газу, включно з припиненням газопостачання низці соціальних об'єктів.

Молдавська ГРЕС перейшла від використання газу до вугілля. Заправка метаном на АЗС обмежена і доступна лише для автомобілів, що обслуговують громадські потреби.

Розташовані в Придністров'ї Молдавська ДРЕС і Дубоссарська ГЕС 1 січня видавали близько 113 МВт, але є можливість зростання генерації в разі збільшення споживання.

Запаси газу Придністров'я становлять 13 млн кубометрів. Цього обсягу має вистачити на 10 днів для північних районів і на 20 днів для південних районів Придністров'я.

Навіть після припинення транзиту через Україну «Газпром» все одно мав можливість виконувати свої контрактні зобов'язання, постачаючи газ Трансбалканським трубопроводом. Цим газопроводом газ можна буде транспортувати до Туреччини, балканських і центральноєвропейських країн, минаючи Україну. Але він цього не зробив, оскільки використовує постачання газу в Молдову для шантажу.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?