Росія продовжує накачувати пропагандою через Telegram-канали західну аудиторію
Категорія
Світ
Дата публікації

Росія продовжує накачувати пропагандою через Telegram-канали західну аудиторію

Telegram
Джерело:  Укрінформ

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну та блокування традиційних засобів трансляції російської пропаганди Кремль активізував зусилля щодо поширення своїх наративів за кордоном за допомогою Telegram.

Головні тези:

  • Російська пропаганда шириться через Telegram-канали, охоплюючи західну аудиторію та підтримуючи нарративи Кремля.
  • У каналах Telegram виявлено майже 800 проросійських каналів з охопленням 15,7 млн користувачів, перегляд яких досягає 100 млн разів щодня.
  • Російські провладні медіаресурси успішно обходять блокування на YouTube, TikTok, Facebook та Instagram через Telegram, розширюючи свою аудиторію вдвічі.
  • Україна розглядає можливість заборони Telegram через відсутність діалогу з месенджером та його афілійований зв'язок з Росією.
  • Загроза поширення російської пропаганди через Telegram вимагає дієвих заходів від української влади для забезпечення інформаційної безпеки країни.

Telegram є провідником російської пропаганди на Заході

В умовах, коли ЄС та США заборонили транслювати та тиражувати контент Sputnik та RT за «систематичну маніпуляцію інформацією та дезінформацію», а YouTube, TikTok, Facebook та Instagram заблокували їхні акаунти, російські провладні медіаресурси знайшли лазівку, яка дозволила їм навіть збільшити охоплення аудиторії за два роки повномасштабної війни.

Про це йдеться в розслідуванні «Новой газети. Європа».

В іноземному сегменті Telegram у 2024 році виявлено майже 800 проросійських каналів, які підтримують Володимира Путіна, поширюють теорії змови Кремля та перекладають репортажі з окупованого Донбасу 30 мовами.

Сумарно їх читають 15,7 млн користувачів (передплатники різних пабліків можуть перетинатися). Щодня пости цих ресурсів переглядають у середньому 100 млн разів.

Офіційні Телеграм-канали RT та Sputnik також успішно обходять блокування, у тому числі створюючи «дзеркала». У результаті їм вдалося збільшити кількість каналів з 35 до 54, а переглядів – у 1,5 рази.

Крім цього, в месенджері було створено щонайменше шість новинних сіток з 85 каналів, які ведуть мовлення десятками мов. Найбільшу сітку – InfoDefense – пов'язують із пропагандистом Юрієм Подолякою, на російськомовний канал якого підписано 2,8 млн користувачів. Вона включає 45 каналів різними мовами: від фарсі до словенського. З InfoDefense тісно пов'язаний інший проєкт - Node of Time.

Ще одну закордонну мережу – Surf Noise – створив російський провоєнний паблік «Рокот». Поширенням наративів Кремля займається німецький проєкт «Дружба», який перекладає повідомлення з інших пропагандистських ресурсів на німецьку, англійську та болгарську, а також організує поїздки до Росії.

Мережу пов'язують із «Російським домом» у Берліні, правою партією «Альтернатива для Німеччини» та проросійською журналісткою Аліною Ліпп. До них належить ще один проєкт – HeilUkraine. Це канали російською, англійською, сербською та арабською мовами, чия робота «присвячена викриттю та засудженню українського неонацизму».

Також розповсюджувати пропаганду Кремлю допомагають формально не пов'язані з ним місцеві ЗМІ та блогери. Майже половина з них зареєструвалися у Telegram після 24 лютого 2022 року.

Серед них послідовники ультраправого протрампістського руху QAnon і ковід-дисиденти, наприклад французький блогер Сільвано Тротта. Вони поширюють міфи про американські біолабораторії та торгівлю дітьми в Україні, а також розповідають про боротьбу Путіна з «глибинною державою». У сумі на ці канали підписано понад 4 млн користувачів з усього світу, мережа особливо активна у США та Німеччині.

Також російська пропаганда поширюється у країнах колишнього СРСР, особливо активно – у Молдові, Білорусі та Вірменії (в останній налічується 40 прокремлівських каналів). Крім офіційних рупорів Кремля і сіток Телеграм-каналів, у російської пропаганди є більше 30 сайтів, що мають аналогічні цілі (наприклад, медіа-ресурс RuBaltic).

В Україні можуть заборонити Telegram

Голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв заявив, що керівництво соцмережі Телеграм має вийти на контакт та вступити в діалог з українською владою, або месенджер буде заборонено як «Вконтакте» та «Одноклассники» у 2017 році.

Ресурсів немає на регуляцію Telegram. І не буде. І можливості немає і не буде, бо це не в нашій юрисдикції. Це стосується будь-яких соцмереж. Що буде, якщо ми ніяк не будемо звертати уваги на ці загрози – не буде України. Тому що ні про яку інформаційну гігієну ми говорити не можемо. Тому цей месенджер можна відключити в Україні, як інші російські соцмережі.

Коли у тебе 80% населення користується немодерованою соцмережею, причому принципово немодерованою, керівництво якої не вступає в комунікацією з твоєю державою, по якій достатньо доказів, що вона залишається афілійованою з Росією, під впливом російських спецслужб, це велика помилка, яка, повторю, буде дорого коштувати.

Я не бачу іншого варіанту, як не програти – не те, що інформаційну війну, а війну взагалі – окрім як написати достатньо простий законопроєкт, суть якому буде в тому, що або мережі чи платформи встановлюють діалог з українською державою, або держава їх просто закриває.

Категорія
Економіка
Дата публікації

Угода про надра. На якому етапі переговори України та США

Сибіга розповів про хід переговорів України та США

За словами глави МЗС України Андрія Сибіги, після завершення другого раунду онлайн-перемовин, який вже запланований, делегація України вирушить до Штатів для фізичних переговорів щодо угоди про надра. Окрім того, вказано, що паралельно стартує ще один переговорний процес.

Головні тези:

  • Орієнтовно 3 квітня пройде другий раунд політичних переговорів між Україною і США.
  • Наразі угода про надра "аналізується на предмет відповідності законодавству".

Сибіга розповів про хід переговорів України та США

За попередніми даними, 4 квітня повинен відбутися новий раунд перемовин щодо підписання угоди.

І наступний крок — це фізичний приїзд української делегації у Вашингтон для обговорення деталей.

Андрій Сибіга

Андрій Сибіга

Глава МЗС України

За словами шефа української дипломатії, офлайн-переговори відбудуться уже незабаром — протягом наступних одного-двох тижнів.

Окрім того, вказано, що Київ та Вашингтон планують розпочати також трек на рівні комерційних юридичних радників.

Буде залучена для супроводу переговорного процесу одна з найвідоміших юридичних компаній, яка буде допомагати переговорній команді і також сама вести свій трек напряму з американськими юристами, — наголосив Андрій Сибіга.

Він також додав, що вкрай важливо проаналізувати угоду про надра на предмет відповідності законодавству та на відповідність євроінтеграційним планам України.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?