Пандемія коронавіруса в Україні набирає обертів - щодня в нашій країні фіксують понад п'ять тисяч нових випадків зараження COVID-19 і за всіма прогнозами захворюваність з приходом осені буде тільки рости. Влада України запевняє, що поки контролює ситуацію, але попереджає, що серйозні спалахи можуть привести до колапсу медичної системи і все це призведе до того, що українці просто не зможуть своєчасно отримати допомогу лікарів навіть при критичних показниках стану здоров'я. Така обстановка викликає паніку в українців, які переживають про здоров'я своїх рідних і близьких, але при цьому мало хто замислюється про те, що провокують спалахи захворюваності самі люди причому нешкідливими, на перший погляд, діями. Громадяни країни продовжують влаштовувати сімейні свята і вечірки, ходити в гості до родичів, відвідувати концерти. Але виявляється, що саме такі заходи несуть велику загрозу заразитися COVID-19. ONLINE.UA розповідає, як можна реально уберегтися від коронавіруса - якщо люди масово будуть дотримуватися цього найпростішого правила, то і повторення жорсткого карантину з драматичними економічними та соціальними наслідками вдасться уникнути.
Що є основною причиною спалаху захворюваності COVID-19?
Виявляється, інфікована коронавірусом людина майже нікого не заражає. Розповсюджувачами інфекції є суперносії вірусу - ці люди безсимптомно переносять COVID-19 і навіть не здогадуються, що хворіють, але при цьому здатні заразити відразу кількох людей, перебуваючи з ними нетривалий час в одному приміщенні. До такого висновку прийшли вчені з усього світу, проаналізувавши більшість великих спалахів коронавіруса. Як правило, стрімка захворюваність починалася після різних масових заходів - богослужіння, клубні вечірки, карнавальні ходи. Таку тенденцію відзначили і в Німеччині, і в Австрії, і в Південній Кореї, де поширення інфекції відбувалося практично за одним і тим же сценарієм - один учасників заходу заражав десятки людей, що оточували його, ті в свою чергу - десятки інших, а далі число інфікованих починало рости в геометричній прогресії.
Епідеміологи підкреслюють, що суперразповсюджувачі COVID-19 можуть заражати від одного до сотні людей одночасно. Все залежить від його особливостей імунної системи і розподілу вірусних рецепторів в організмі. Виявити суперносія неможливо. Японський вірусолог Хітоши Ошітані вважає, що типовими суперразповсюджувачами коронавіруса є молоді жінки у віці до 30 років, які відвідують вечірки в нічних клубах і барах, де як правило собиратеся велика кількість людей в закритому приміщенні.
Як уберегтися від коронавіруса під час пандемії?
На підставі досліджень вчених і епідеміологів, висновок очевидний і простий - щоб уберегтися від коронавіруса під час пандемії, потрібно просто відмовитися від проведення великих сімейних свят, спортивних заходів, концертів, відвідувань барів і клубів, при цьому користуватися захисними масками і дотримуватися правил соціального дистанціювання. Адже на будь-якому з таких заходів може чекати таємна небезпека, яка деякім людям буде вартувати життя.
Вчені пояснюють, що головним завданням для протидії пандемії є зниження швидкості поширення вірусу і кількості інфікованих. Один з найважливіших показників - це коефіцієнт зараження коронавірусом, який позначається як R. При значенні коефіцієнта R2 одна інфікована людина заражає двох людей, R5 - п'ятьох. Якщо коефіцієнт R менше одиниці, це означає, що один носій вірусу в середньому заражає менше однієї людини, а це значить, що мета обмеження соціальних контактів обгрунтована і полягає в тому, щоб утримати значення коефіцієнта R на рівні нижче одиниці.
Таким чином лише тимчасова відмова від сімейних свят, вечірок та концертів, дозволить не тільки зберегти сотні життів людей, а й запобігти закриттю підприємств, магазинів, шкіл, вишів і дитячих садів. До речі, в Європі вже звернули увагу на цей стримуючий поширення COVID-19 фактор і заборониле нічне життя. Наприклад, в громадських місцях Парижа тепер заборонено подавати алкоголь і включати музику після 10 години вечора, проводити студентські вечірки і зустрічі групами більше 10 осіб. Приватні вечірки і сімейні зустрічі скасували і в Німеччині. У Брюсселі на місяць закрилися всі бари, кафе і зали для проведення заходів, а у Франції відвідувачів всіх подібних закладів зобов'язали залишати свої контактні дані, які можуть стати в нагоді в разі, якщо необхідно буде відновити можливий ланцюжок зараження.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що робити при появі симптомів коронавіруса - МОЗ оновив інструкцію і нагадав українцям, як діяти при захворюванні.