Український поет і волонтер Сергій Жадан став лауреатом премії "Шведського PEN"
Категорія
Культура
Дата публікації

Український поет і волонтер Сергій Жадан став лауреатом премії "Шведського PEN"

Svenska PEN
Сергій Жадан

Український поет, письменник, музикант і волонтер Сергій Жадан став лауреатом премії Курта Тухольського. 12 жовтня його обрав "Шведський PEN".

Жадан отримав шведську літературну премію

Письменник і музикант Сергій Жадан став лауреатом премії Курта Тухольського. Його обрав "Шведський PEN", про що повідомив на офіційному сайті 12 жовтня.

Один із найважливіших та найвиразніших голосів української літератури, який беззастережно зображує загарбницьку війну, якої зазнала його країна, водночас невтомно несучи літературу людям – тим самим даючи змогу мистецтву працювати задля кращого світу", – йдеться у повідомленні.

Президентка "Шведського PEN" Керстін Альмеґорд зазначає, що в умовах повномасштабного вторгнення Росії Жадан став голосом вільної України:

Його невтомна праця демонструє важливу роль, яку література може відігравати навіть у найжахливіших обставинах.

Церемонія нагородження відбудеться у Стокгольмі в День ув’язненого письменника 15 листопада.

Премія Тухольського – це стипендія, заснована "Шведським PEN". Її присуджують з 1985 року письменнику чи письменниці, що зробили особливий внесок у свободу слова.

Премію заснували в пам'ять про німецького журналіста і письменника Курта Тухольського, чиї книги спалили на вогнищі, і який втік до Швеції у 1930 році. За роки існування премії її лауреатами були Салман Рушді, Святлана Алексієвич та інші.

Письменник і волонтер Сергій Жадан

Це письменник, перекладач та фронтмен гуртів "Жадан і Собаки" та "Лінія Маннергейма".

Серед його найвідоміших книг: романи "Депеш Мод", "Ворошиловград", "Інтернат" і поетичні збірки "Цитатник", "Ефіопія", "Життя Марії", "Тамплієри", "Скрипниківка" та інші.

Брав активну участь у харківському Євромайдані та виступав за звільнення з російського ув'язнення режисера Олега Сенцова.

З початку російсько-української війни надає волонтерську допомогу ЗСУ. Заснував благодійний фонд, який підтримує освітні та культурні ініціативи.

У 2022 році комітет літературознавчих наук польської академії наук висунув Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.

Німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung внесло Жадана до рейтингу культурних діячів 2022 року. Він посів друге місце, а на першому опинились іранські борчині за свободу – жінки, які протестують попри арешти та смертні вироки.

Також у 2022 році Жадан отримав Премію миру німецьких книгарів, а польська Gazeta Wyborcza назвала його "Людиною року". У червні 2022-го письменник отримав Літературну премію Європейського банку реконструкції та розвитку за англомовний переклад роману "Інтернат".

Категорія
Політика
Дата публікації

Мелоні озвучила власну пропозицію щодо захисту України

Мелоні
Джерело:  Financial Times

Лідерка Італії Джорджа Мелоні не підтримує ідею президента Франції Емманюеля Макрона щодо введення європейських військ в Україну після завершення війни. За словами політикині, це нібито може спровокувати російського диктатора Володимира Путіна на нову хвилю агресії.

Головні тези:

  • Мелоні закликає розглянути поширення 5 статті НАТО на Україну як альтернативу ідеї Макрона.
  • Вона також підтвердила, що сприймає Росію як загрозу.

Що пропонує Мелоні

Лідерка Італії почала переконувати європейських союзників, що введення "сил гарантування" в Україну нелегітимний глава Кремля може розцінити як провокацію.

Тут треба бути обережними. Це може розглядатися більше як загроза.

Джорджа Мелоні

Джорджа Мелоні

Прем'єр-міністерка Італії

На цьому тлі політикиня офіційно оголосила, що пропонує поширити 5 статтю НАТО на Україну без фактичного вступу країни до Альянсу.

На її переконання, це було б "простіше та ефективніше", ніж інші пропозиції.

Журналісти також поцікавилися у Мелоні, чи вважає вона Росію довгостроковою загрозою. На це лідерка Італії відповіла, що "може бути".

Однак в будь-якому випадку, я вважаю, що ми повинні знайти спосіб бути готовими захистити себе від будь-якої загрози, яка може виникнути.

Як уже згадувалося раніше, 27 березня Емманюель Макрон офіційно підтвердив, що в Україну вирушить франко-британська місія, яка працюватиме над посиленням української армії.

За його словами, робота над потенційною відправкою так званих "сил гарантування" в Україну триває.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?