Визначені лавреати Нобелівської премії-2024 з хімії. Що вони відкрили
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Визначені лавреати Нобелівської премії-2024 з хімії. Що вони відкрили

Нобелівська премія

У 2024 році Нобелівську премію з хімії отримали Девід Бейкер, Деміс Гассабіс та Джон М. Джампер за відкриття у сфері білкових досліджень. Про це повідомив 9 жовтня Нобелівський комітет.

Головні тези:

  • Девід Бейкер створив абсолютно нові види білків, що мають додаткові застосування у фармації та нанотехнологіях.
  • Деміс Гассабіс та Джон М. Джампер розробили модель штучного інтелекту, яка дозволяє прогнозувати складну структуру білків з великою точністю.
  • Відкриття лавреатів Нобелівської премії з хімії мають величезний потенціал у медицині, фармації та науці в цілому.

Названі лавреати Нобелівської премії 2024 з хімії

Девіду Бейкеру вдалося створити абсолютно нові види білків. А Деміс Гассабіс та Джон Джампер розробили модель штучного інтелекту для прогнозування складної структури білків. У комітеті кажуть, що ці відкриття мають величезний потенціал.

Як правило, білки складаються з 20 різних амінокислот, які можна назвати будівельними блоками життя. Девіду Бейкеру у 2003 році вдалося використати ці блоки для розробки нового білка, який не був схожий на жоден інший.

Відтоді його дослідницька група створювала одне за іншим білкові творіння, включно з тими, що знадобляться у фармацевтичних препаратах, вакцинах, наноматеріалах і крихітних сенсорах.

Друге відкриття стосується прогнозування білкових структур. У білках амінокислоти з'єднані разом у довгі нитки, які згортаються, утворюючи тривимірну структуру, що є вирішальною для функції білка. З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структуру білків за амінокислотними послідовностями.

У 2020 році Гассабіс і Джампер представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2, за допомогою якої вони змогли передбачити структуру майже всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники.

Що відомо про винаходи нобелівських лавреатів 2024 року з фізики Гопфілда та Гінтона

Лауреатами Нобелівської премії 2024 року з фізики стали Джон Гопфілд та Джефрі Еверест Гінтон за "фундаментальні відкриття та винаходи, які дозволяють машинне навчання за допомогою штучних нейронних мереж".

Зазначається, що науковці використали фізичні інструменти для розробки інструментів, які стали базовими для сучасного потужного машинного навчання.

Зокрема Джон Гопфілд є розробником асоціативної пам'яті, яка може зберігати та реконструювати зображення та інші типи шаблонів у даних.

Джефрі Гінтон розробив метод, який здатен автономно знаходити властивості в даних для виконання таких завдань, як індентифікація конкретних елементів на зображеннях.

Цьогорічні лавреати провели важливу роботу зі штучними нейронними мережами з 1980-х років.

Категорія
Україна
Дата публікації

Росія атакувала Україну 176 ударними дронами

Повітряні Сили ЗСУ
атака дронів

Під час нової масованої атаки Росії на Україну силам ППО вдалося знищити 103 безпілотника. Окрім того, вказано, що ще 67 — локаційно втрачені.

Головні тези:

  • Армія РФ здійснювала повітряний напад одразу з шести напрямків.
  • У зоні атаки опинилися Харківська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Черкаська та інші області.

Атака РФ на Україну 18 лютого — перші подробиці

Росія здійснювала новий повітряний напад дронами різних типів одразу із шести напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллєрово, Шаталово, Приморсько-Ахтарськ — Росія., ТОТ Криму. Він розпочався ще у ввечері 17 лютого.

До знищення ворожих цілей були залучені авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України.

Станом на 09.00 підтверджено збиття 103-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Кіровоградській, Вінницькій, Житомирській, Дніпропетровській, Херсонській та Миколаївській областях.

Повітряні сили ЗСУ повідомляють, що 67 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені. Негативних наслідків поки не зафіксовано.

Цієї ночі під удар ворога потрапили Кіровоградщина, Харківщина, Київщина та Черкащина.

Фото: facebook.com/kpszsu

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?