Як "кричать" рослини у стані стресу — вражаюче відео
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Як "кричать" рослини у стані стресу — вражаюче відео

Як "кричать" рослини у стані стресу — вражаюче відео
Джерело:  online.ua

Нікого з нас не здивуєш виглядом зів'ялої рослини, однак досі люди навіть не підозрювали, що рослини не просто в'януть, а й буквально кричать від болю та стресу. До такого висновку дійшли науковці із Тель-Авівського університету.

Джерело:  The Guardian

Вчені довели, що рослини також відчувають біль та реагують на нього

Як вдалося дізнатися іноземним дослідникам, знесилені та змучені спрагою рослини, не тільки бліднуть, провисають і "опускають голови", а також видають ультразвукові крики, які схожі на тріск пухирчастої плівки.

Що важливо розуміти, рослина може видавати приблизно 50 стакато протягом години, на які також можуть реагувати ті істоти, що перебувають поблизу.

Царство рослин насправді не таке тихе, як ми вважали раніше. У стані спокою рослини видають менш ніж один ультразвук за годину, проте, коли вони відчувають стрес, вони буквально починають кричати, й кількість звуків, що видаються, збільшується до 30-50 на годину, - пояснив головний автор дослідження, біолог-еволюціоніст Лілаа Хадані.

Інші організми також чують "крики" рослин

Окрім того, вчені озвучили припущення, що інші організми могли еволюціонувати, щоб навчитися як слухати ці звуки, такі інтерпретувати їх. Наразі науковці також намагаються з'ясувати, чи можуть другі реагувати на звуки перших.

Під час дослідження вчені записали звуки, які видають помідори й тютюн, вирощені в теплицях. Здорові рослини видавали клацання та ляскання, проте частота цих звуків істотно збільшувалася, коли вони відчували нестачу вологи або їхні стебла були зрізані.

За словами авторів дослідження, у світі рослин ці звуки можна порівняти зі спілкуванням людей.

У більшості випадків їхня частота зростає на другий день без води, а піки сплесків припадають на 5 або 6 день, потім "крики" вщухають, а рослина вмирає.

Читайте також:

Категорія
Економіка
Дата публікації

Починається ядерна економічна війна — польський міністр Гавковський

Гавковський оцінив ситуацію на міжнародній арені
Джерело:  RMF FM

За словами глави Міністерства цифровізації Польщі Кшиштофа Гавковського, останні рішення та дії команди американського лідера Дональда Трампа призвели до початку "ядерної економічної війни".

Головні тези:

  • Варшава не може ігнорувати торгову війну між США та КНР, оскільки вона впливає й на Польщу.
  • Конфлікти між наддержавами можуть мати серйозні наслідки для всього світу.

Гавковський оцінив ситуацію на міжнародній арені

Як зазначив польський міністр, жодний посадовець чи політик не телефонує главі Білого дому, щоб намагатися схилити його на свій бік у ситуації з тарифами.

Ми не дзвонимо, але ми явно маємо справу зі зростаючою торговою війною. (...) Починається свого роду ядерна економічна війна.

Кшиштофа Гавковський

Кшиштофа Гавковський

Міністр цифровізації Польщі

За словами посадовця, офіційна Варшава не може ігнорувати торгову війну між США та КНР, адже вона також має вплив на Польщу.

Гавковський звернув увагу на те, що будь-яка конфлікти між наддержавами змінюють ситуацію на міжнародній арені.

Є всілякі елементи, які впливатимуть на ціни, експорт та імпорт. Громадяни в кінцевому підсумку програють, — попередив польський міністр.

Що важливо розуміти, президент США Дональд Трамп нещодавно почав стверджувати, що світові лідери благають його знизити тарифи, додавши, що вони "цілують йому дупу".

Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Науковці відкрили неочікувану властивість антипсихотичного препарату — допоможе боротися з атеросклерозом

нейролептик
Джерело:  nauka.ua

Антипсихотичний препарат тіотиксен налагодив роботу імунних клітин макрофагів, які знищують пошкоджені та мертві клітини, у культурі клітин людей і мишей. Це може допомогти боротися з накопиченням холестерину в стінках судин, тобто атеросклерозом, й автоімунними захворюваннями, які спричинені порушенням роботи макрофагів.

Головні тези:

  • Антипсихотичний препарат тіотиксен виявив несподівану властивість — підтримувати роботу імунних клітин макрофагів, що допомагає боротися з атеросклерозом.
  • Тіотиксен стимулює ефероцитоз, процес, за яким макрофаги поглинають пошкоджені або мертві клітини, що може бути корисним для зменшення накопичення холестерину та лікування автоімунних захворювань.
  • Дослідження показали, що тіотиксен не має токсичних ефектів на клітини та збільшує активацію макрофагів через два сигнальні шляхи.

Тіотиксен може перемогти атероксклероз

Оскільки препарат уже схвалений до вживання та визнаний безпечним, науковці сподіваються скоро випробувати його дію на людях. Дослідження опублікували в журналі Science Signaling.

Науковці проаналізували базу з 3 тис схвалених до використання ліків у пошуках тих, які можуть стимулювати ефероцитоз, тобто поглинання макрофагами пошкоджених або мертвих клітин.

Серед них антипсихотичний препарат тіотиксен виявився ефективним і таким, що не викликає токсичних ефектів у самих клітинах. Як з’ясували науковці, він збільшує здатність макрофагів до ефероцитозу через два сигнальних шляхи.

  1. Як антипсихотик тіотиксен є антагоністом дофаміну, який пригнічує активність імунітету. Таким чином тіотиксен збільшує активацію макрофагів, які згодом знищують клітини, що вже не виконують своїх функцій.

  2. Тіотиксен активує ген, відповідальний за синтез ключового для ефероцитозу ферменту аргінази. Тож препарат впливає не лише на активацію макрофагів, яка може й не порушуватися за автоімунних захворювань, але й на їхню здатність виконувати свої функції.

Науковці сподіваються, що тіотиксен або його аналоги без антипсихотичних функцій зможуть стати ефективними ліками від хвороб, спричинених порушенням ефероцитозу.

Дослідити вплив цих ліків на людський імунітет тепер можна на мишах завдяки науковцям, які зробили мишачий імунітет максимально подібним на людський, щоб легше досліджувати на них автоімунні захворювання та різні ліки.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?