Зеленський підписав закон про прозорість оборонних закупівель
Категорія
Україна
Дата публікації

Зеленський підписав закон про прозорість оборонних закупівель

Зеленський підписав закон про прозорість оборонних закупівель
Джерело:  online.ua

Президент Володимир Зеленський 21 березня підписав ухвалений парламентом закон, який передбачає запровадження прозорості в оборонних закупівлях.

Джерело: Ярослав Железняк

У системі ProZorro оприлюднюватимуть ціни оборонних закупівель

Місяць тому 24 лютого Верховна Рада ухвалила проєкт №8381 про повернення прозорості в оборонних закупівлях.

У середу, 21 лютого, закон підписав глава держави Володимир Зеленський.

Закон зобов'язує оприлюднювати в системі Prozorro ціни, за якими оборонні замовники купують товари для військових та інші товари і послуги для забезпечення армії.

Допускаються закупівлі без використання електронної системи, якщо сума складає менше 200 тисяч гривень.

Також згідно з документом держзамовники мають опублікувати контракти, укладені з 24 лютого 2022 року.

Ця норма набуває чинності через 30 днів після набуття законом чинності (наступний день після опублікування).

Фото: скріншот

Скандал щодо закупівлі продуктів за завищеними цінами

Міністерство оборони підписало угоду на послуги організації харчування у 2023 році військових частин на загальну суму 13,16 млрд грн за завищеними у 2-3 рази цінами.

Міністр оборони Олексій Резніков інформацію про закупівлю продуктів за завищеними цінами заперечував.

За його словами, в оприлюдненому ЗМІ документі була технічна помилка - постачальник вказав ціну не за десяток, а за кілограм яєць.

Водночас він визнав, що через це наприкінці грудня було відсторонено, а у січні звільнено з Міністерства оборони керівника відповідного департаменту Богдана Хмельницького.

Разом із тим після скандалу з Міноброни звільнився заступник міністра В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Згодом йому повідомили про підозру.

Читайте також:

Категорія
Україна
Дата публікації

ЗСУ ліквідували 79 окупантів РФ на Покровському напрямку протягом доби

Генштаб ЗСУ
ЗСУ

Найгарячішим на фронті залишається Покровський напрямок. Тут 2 квітня відбулося 69 штурмових і наступальних дій.

Головні тези:

  • У звіті Генерального штабу ЗСУ було заявлено про ліквідацію 79 російських окупантів на Покровському напрямку.
  • За добу відбулося 191 бойове зіткнення, з них 69 на Покровському напрямку.
  • Під час бойових дій на Покровському напрямку було знищено автомобільну техніку, антени БпЛА, пункти управління БпЛА, засіб РЕБ, засоби супутникового зв’язку та інше.

ЗСУ знешкодили майже 130 окупантів на Покровському напрямку

Оперативна інформація станом на 22.00 02.04.2025 щодо російського вторгнення надана Генеральним штабом ЗСУ,

Сили оборони спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження їхнього бойового потенціалу. З початку доби відбулося 191 бойове зіткнення.

На Покровському напрямку впродовж дня ворог здійснив 69 штурмових і наступальних дій.

Найбільша активність російських окупантів в районах населених пунктів Пантелеймонівка, Суха Балка, Шевченко, Водяне Друге, Єлизаветівка, Промінь, Зелене, Новий Труд, Котлине, Удачне, Котлярівка, Успенівка та Андріївка. Бої не вщухають до цього часу у 12 локаціях.

За попередніми підрахунками, сьогодні наші воїни ліквідували 79 та поранили 49 окупантів на даному напрямку.

Також знищено:

  • одиницю автомобільної техніки,

  • чотири антени БпЛА,

  • три пункти управління БпЛА,

  • один засіб РЕБ,

  • два засоби супутникового зв’язку.

Суттєво пошкоджено автомобіль, три гармати та танк противника.

Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Яка небезпека підстерігає на Марсі астронавтів — висновки науковців

Марс
Джерело:  The Guardian

Майбутні місії на Червону планету можуть бути вкрай небезпечними для астронавтів. Через наявність у марсіанському пилі токсичних частинок вони потребуватимуть спеціального захисного спорядження.

Головні тези:

  • Марсіанський пил містить токсичні частинки, які можуть проникати в легені та кров астронавтів, що спричиняє ризик розвитку хронічних захворювань.
  • Наявність кремнезему, гіпсу, перхлоратів та інших небезпечних речовин у пилу створює загрозу для здоров'я членів місії на Марс.
  • Астронавти на Червоній планеті вже мають підвищений ризик розвитку легеневого фіброзу через радіаційне опромінення, а додатковий вплив токсичного пилу може погіршити цю ситуацію.

Марсіанський пил має токсичні властивості

Про це свідчать результати дослідження, опублікованого в журналі GeoHealth.

Під час місій "Аполлон" на Місяць астронавти мали проблеми, спричинені місячним пилом — він прилипав до скафандрів і потрапляв у кабіну посадкового модуля.

Згодом пил провокував кашель, подразнення очей і горла. Дослідження показали, що тривалий вплив таких частинок може спричиняти хронічні захворювання.

Хоча марсіанський пил не такий гострий та абразивний, як місячний, він має схожу властивість прилипати до всього. Дрібні частинки, що становлять близько 4% товщини людської волосини, можуть проникати глибоко в легені та потрапляти в кров.

Крім того, марсіанський пил містить токсичні речовини, зокрема кремнезем, гіпс, перхлорати та нанофазні оксиди заліза, які можуть бути небезпечними для здоров’я членів потенційної місії.

Найбільшу загрозу становить ризик для легень астронавтів. Оскільки пил дуже дрібний, очікується, що він залишатиметься в легенях астронавтів, а частина з нього потраплятиме в кровообіг, — пояснив співавтор дослідження Джастін Ванг, студент-медик Школи медицини Кека при Університеті Південної Каліфорнії (USC) у коментарі CNN.

За його словами, астронавти вже мають підвищений ризик розвитку легеневого фіброзу через радіаційне опромінення під час космічних польотів, а такі небезпечні речовини, як кремнезем і оксиди заліза, можуть спричинити хвороби легень, які лише посилять цей ризик.

Крім того, Ванг наголосив на небезпеці перхлоратів — хімічних сполук, які були виявлені в марсіанському ґрунті у токсичних концентраціях. Вони можуть викликати порушення роботи щитоподібної залози та апластичну анемію — захворювання, при якому організм припиняє виробляти достатню кількість клітин крові.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?