Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що кількість рецептурних засобів з 1 квітня не змінюватиметься. За рецептом продаватимуться ті ліки, які й до цього були рецептурними. Українці зможуть скористатися зручним електронним рецептом для придбання лікарських засобів в аптеках.
Джерело: Віктор Ляшко
На які ліки потрібен рецепт з 1 квітня
Віктор Ляшко в етері Телемарафону повідомив, що від 1 квітня 2023 року для пацієнтів з'являється додатковий сервіс – електронний рецепт на рецептурні ліки.
До цього по електронному рецепту можна було отримати тільки препарати, які були в програмі “Доступні ліки”. Зараз за електронним рецептом можна купити всі рецептурні лікарські засоби.
До переліку препаратів, які є в сервісі електронних рецептів зараз підключені майже всі рецептурні препарати.
Ми не змінюємо жодного співвідношення щодо кількості рецептурних лікарських засобів. Виробник, який проходить реєстрацію одразу в інструкції прописує, а ми перевіряємо його по діючому законодавству і визначаємо це рецептурний лікарський засіб чи ні, – сказав Ляшко.
Міністр наголосив, що рецептурний лікарський засіб призначається лікарем, одразу прописується його доза та тривалість вживання.
Він додав, що отримання такого рецепту є спільною відповідальністю як лікаря, так і пацієнта, тому рецептурні препарати мають продаватися виключно за призначенням лікаря.
У рецептурних лікарських засобах є як користь, так і негативні наслідки, які повинен контролювати виключно лікар і рецепт – це така і відповідальність того, хто виписує тому, хто вживає. Тому це додатковий соціальний діалог між лікарем і пацієнтом, – підкреслив він.
Як працюватиме сервіс електронних рецептів
За повідомленням очільника МОЗ, з 1 квітня вводиться додатковий сервіс електронних рецептів, який спростить можливість отримати рецептурний препарат.
Зокрема, якщо людина тривалий час вживає лікарський засіб з групи рецептурних, йому не потрібно буде постійно їхати на прийом до лікаря – він зможе і в дистанційній формі отримати рецепт на цей препарат і отримати його в найближчій аптеці.
Він пояснив, що у разі потреби препарату, якщо сімейний лікар дозволяє його приймати – можна дистанційно отримати повідомлення про отримання рецепту і лікарський засіб можна буде придбати в аптеці.
Ми реально бачимо картину, коли в нас самолікування досить популярне і кожен сам собі лікар, призначає групу препаратів, а потім не задоволений якістю медичної допомоги, тому що йому лікарський засіб, який він сам собі призначив, не допомагає. Цього не повинно бути, – наголосив Ляшко.
Він запевнив, що така система в подальшому запрацює на 100% і буде чітко контролюватися виписування таких рецептів – він повинен відповідати протоколу лікування.
Таким чином вирішується два питання – доступність і якість, адже держава паралельно працює над розширенням переліку засобів в програмі “Доступні ліки”, яка передбаає відшкодування вартість ліків аптеці, які пацієнтові відпускають безоплатно.
Читайте також:
МОЗ просить призупинити планові госпіталізації по всій Україні
В Україні вперше виявили зараження новим підвидом коронавірусу "Кракен"
Чи є в Україні новий підвид штаму Омікрон — відповідь МОЗ