Палеонтологи знайшли новий вид динозаврів
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Палеонтологи знайшли новий вид динозаврів

Палеонтологи знайшли новий вид динозаврів
Джерело:  online.ua

Дослідники з Каталонського інституту палеонтології Мікеля Крусафонта (ICP) та Музею Конка Делла (MCD) описали новий вид динозаврів за кісткою стопи, знайденою в Іспанії. Це один з останніх динозаврів, що існували до крейдяно-палеогенового вимирання.

Джерело: ICP

Палеонтологи знайшли новий вид динозаврів

Новий вид Calvarius rapidus належить до орнітоподів — однієї з найрізноманітніших груп травоїдних динозаврів, серед яких були ігуанодони та качкодзьобі адрозаври. C. rapidus мешкав на території сучасних Каталонських Піренеїв на завершальному етапі крейдяного періоду, приблизно 66 мільйонів років тому.Вважається, що ця геологічна епоха завершилася зіткненням Землі з астероїдом, що призвело до вимирання всіх динозаврів, які не літають, і багатьох інших живих організмів.

Саме хронологічна близькість до масового вимирання дала назву Calvarius новому виду – каталонське слово calvari означає "страждання". Rapidus у перекладі з латинської означає "швидкий".

Зібрані викопні рештки обмежуються невеликою кісткою з лівої ноги, вони дуже добре збереглися. Цей матеріал був розкопаний у 2019 році в місці Масія-де-Рамон у каталонській провінції Ллейда, про яке палеонтологам стало відомо ще у 2001 році.

Що кажуть вчені

Вчені кажуть, що виявили як схожі, так і дуже сильно відмінні риси цього динозавра від його близьких родичів, що вказало на те, що мова йде про новий вид. Ця особина C. rapidus на момент смерті не досягла статевої зрілості, але була близька до скелетної зрілості. Ймовірно, їй було 8-10 років. Вид був швидким бігуном не більше 2 метрів завдовжки, що робить його одним із найменших у групі.

Геологічна інтерпретація шарів, де було знайдено C. rapidus, вказує на те, що ця тварина загинула біля звивистої річки, оточеної рясною чагарниковою рослинністю та папороттю. Клімат у кінці Крейдяного періоду в цих місцях був теплішим і вологішим, ніж сьогодні, і нагадував клімат субтропічних регіонів, з тривалими періодами посухи й періодами проливних дощів. Окрім C. rapidus, тут знайшли рештки крокодилів, риб та дрібних хребетних тварин, таких як ящірки.

Читайте також:

Категорія
Політика
Дата публікації

Хто може спровокувати війну між США та Китаєм — прогноз експерта

Трамп
Джерело:  online.ua

Тарифна війна, яку розпочав американський лідер Дональд Трамп, може призвести до повномасштабної війни між США та КНР. Про це попередив позаштатний науковий співробітник Defense Priorities і професор міжнародних відносин у коледжі Макалестера в Сент-Полі Ендрю Летем.

Головні тези:

  • Експерт нагадав, як економічний тиск на Японію призвів до Перл-Гарбор.
  • Повільне технологічне удушення Китаю може виявитися як ефективним, так і провокаційним.

Ризик війни між США та Китаєм цілком реальний

Як зазначив Сент-Полі Ендрю Летем, в історії людства уже були ідентичні випадки.

До прикладу, можна згадати про ситуацію 1941 року, коли Штати здійснювали потужний економічний тиск на Японію, пише 19FortyFive.

Позбавлення Америкою доступу Японії до ключових стратегічних товарів стало останнім ударом, який Токіо сприйняв не як відстрочку, а як смертний вирок своїм імперським амбіціям. Результатом став Перл-Гарбор, — нагадав експерт.

Летем звертає увагу на те, що команди Байдена і Трампа постійно посилювали тиск на Китай за допомогою торгових обмежень, експортного контролю і заборон на технології.

Що важливо розуміти, це дійсно може мати жахливі наслідки для США ти Китаю.

Це не означає, що війна є неминучою — або навіть імовірна в найближчому майбутньому — але це означає, що ми більше не перебуваємо у світі абсолютної економічної взаємозалежності та поміркованості раціонального вибору, — додав експерт.

Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

"Подія рівня вимирання". Чому рішення Трампа небезпечні для людства

Трамп
Джерело:  The Guardian

Як вдалося дізнатися журналістам, команда американського лідера Дональда Трампа ініціювала різке зменшення фінансування ключових наукових установ у США. Це рішення може стати катастрофічним для усього світу.

Головні тези:

  • NASA ризикує втратити 20% бюджету, що може мати дійсно серйозні наслідки.
  • Експерти називають рішення Білого дому небезпечним для майбутнього людства та лідерства США у світі.

Трамп ігнорує проблеми людства

Цього разу під удар Білого дому можуть потрапити Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), космічне агентство NASA, а також кілька важливих програм.

За словами ексдиректора OAR Крейґа Макліна, ці рішення команди Трампа є "драконівськими".

З заявою з цього приводу також виступив колишній адміністратор NOAA Рік Спінрад.

Він назвав ініціативу Білого дому "нищівним ударом по здатності країни захищати своїх громадян і лідирувати у світі".

Як стверджує Спінрад, йдеться про "надзвичайно руйнівні пропозиції".

NASA теж чекають важкі часи: космічне агентство ризикує втратити 20% загального бюджету, при цьому найбільші скорочення стосуватимуться планетарних досліджень, наук про Землю та астрофізики.

Кейсі Драйєр з Planetary Society звертає увагу на те, що це “подія рівня вимирання для науки NASA”

Це безглузде марнування мільярдів доларів і знищення діючих наукових програм, — наголошує експерт.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?