Україна розширила список потенційних військових цілей на території РФ. Що відомо
Категорія
Україна
Дата публікації

Україна розширила список потенційних військових цілей на території РФ. Що відомо

Ракета
Джерело:  Reuters

Україна спершу просила США використовувати ракети великої дальності ATACMS для ураження російських авіабаз, однак тепер потенційні цілі для українських далекобійних ударів включають російські військові командні центри, склади пального та озброєння, а також місця зосередження військ.

Головні тези:

  • Україна розширила список потенційних військових цілей на території Росії, включно з командними центрами, складами пального та озброєння, та місцями зосередження військ.
  • Деякі країни, такі як США та Великобританія, розглядають можливість дозволити Україні використовувати свою далекобійну зброю для ураження об'єктів на території РФ.
  • Західна далекобійна зброя, така як ракети Storm Shadow та SCALP, можуть стати додатковим ресурсом для України в боротьбі з російською агресією.

Україна хоче бити по військових командних центрах РФ

Два європейських дипломати, які говорили на умовах анонімності, повідомили, що Україна передала США і Великій Британії список потенційних цілей на території Росії, які можуть бути уражені західною далекобійною зброєю, якщо це буде дозволено.

За словами посадовців, спочатку українці хотіли використовувати американські ракети великої дальності ATACMS для ураження російських авіабаз.

Але Пентагон заявив, що 90% російських літаків, які запускають планерні бомби, що є однією з головних загроз для України, знаходяться на аеродромах, розташованих щонайменше за 300 кілометрів від підконтрольної Україні території. Це ставить їх поза зоною досяжності системи ATACMS.

За словами офіційних осіб, тепер Україна хоче використовувати ракети для завдання ударів по російських військових командних центрах, складах пального та озброєння, а також по місцях зосередження військ.

На додаток до американських ATACMS, Київ хоче завдавати ударів по Росії на великі відстані, використовуючи ракети Storm Shadow, надані Великобританією, і майже ідентичні французькі ракети SCALP.

ATACMS

Хоча очікується, що Британія звернеться до США за схваленням перед тим, як зняти обмеження на ракети Storm Shadow, французьке дипломатичне джерело повідомило, що Парижу не потрібен дозвіл Вашингтона на використання Україною французьких ракет, йдеться в публікації.

У той час як США і Великобританія обговорюють можливість дозволити Україні використовувати західну зброю для ураження глибинки Росії, деякі американські чиновники глибоко скептично ставляться до того, що це суттєво вплине на боротьбу Києва проти російських загарбників.

Американські посадовці зазначили, що Україна вже має можливість вражати цілі в Росії за допомогою безпілотників. Американські ракети великої дальності ATACMS могли б посилити цей потенціал, але вони занадто дорогі і обмежені в кількості, щоб змінити динаміку, говорять вони.

Крім того, Кремль значною мірою вивів, можливо, найбільш безпосередню загрозу — російські військові літаки, що запускають планерні бомби — за межі досяжності американських ракет, зазначили американські посадовці.

Вони також вважають, що Київ має зосередитися на зупинці російського наступу на сході України.

Ракети Storm Shadow

Що відомо про передачу Україною США списку цілей у РФ для ураження ATACMS

За словами глави Міноборони Рустема Умєрова за результатами візиту до США, Вашингтон отримав список стратегічних військових об'єктів на території РФ для ударів по них далекобійними ракетами ATACMS. 

Ми пояснили, який потенціал нам потрібен, щоб захистити громадян від російського терору, який спричиняють нам росіяни, тому я сподіваюся, що нас почули.

Попри неодноразові звернення представників України щодо дозволу на використання ATACMS для ударів по РФ, у США поки не планують надавати такий дозвіл.

Категорія
Економіка
Дата публікації

У Росії відбулося обвальне падіння експортних доходів

Кремль
Джерело:  online.ua

Центробанк Росії офіційно підтвердив, що економіка країни-агресорки наприкінці 2024 року зіткнулася з обвальним падінням експортних доходів. Головна причина — потужні західні санкції.

Головні тези:

  • У грудні експортери вивезли товарів на суму 31,3 млрд доларів, що призвело до зниження виторгу на 19% у річному вираженні.
  • Внаслідок падіння експортних доходів російська економіка зазнала серйозний удар, що призвело до різкого скорочення торгового профіциту.

Нові проблеми РФ на економічному фронті

Що важливо розуміти, минулого місяця експортери вивезли за кордон товарів на суму 31,3 млрд доларів.

На цьому тлі їхній виторг обвалився на 19% у річному вираженні.

Центробанк РФ повідомляє, що зі цієї суми 25,7 млрд доларів пішло з країни на оплату імпорту.

Внаслідок цього чистий приплив від зовнішньої торгівлі (профіцит торгового балансу) стиснувся до 5,6 млрд дол — найнижчого показника за останні 5 років.

За словами економістів, якщо врахувати експорт та імпорт послуг, то в грудні 2024 року російська економіка в грудні заробила лише 2 млрд дол торгового профіциту — фактично це мізер.

Причиною погіршення зовнішньої торгівлі під кінець року міг стати ефект від санкцій, запроваджених наприкінці листопада проти російського банківського сектору, унаслідок чого постраждали платежі і, мабуть, загальмувалися експортні потоки.

Фото: скриншот

Останній санкційний удар Байдена по РФ виявився найпотужнішим

10 січня 2025 року адміністрація колишнього президента США Джо Байдена офіційно оголосила про запровадження найбільшого в історії пакету санкцій проти російського енергетичного сектора.

Ексочільник Білого дому мав на меті суттєво послабити здатність диктатора Володимира Путіна фінансувати війну проти України, зменшивши доходи від експорту нафти.

За словами аналітиків, нові обмеження дійсно шокують своїми масштабами та потенційним ефектом.

Санкції накладені на понад 400 юридичних і фізичних осіб, серед яких ключові нафтогазові гіганти — "Газпромнефть" і "Сургутнефтегаз", десятки нафтосервісних компаній, судноплавний гігант "Совкомфлот" та їхні дочірні структури, а також страхові компанії, які обслуговують транспортування нафти.

Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Розробка ліків за допомогою ШІ — стартап Google протестує новий препарат

ШІ
Джерело:  The Financial Times

Стартап з розробки ліків Isomorphic Labs, що належить материнській компанії Google Alphabet Inc., до кінця 2025 року розпочне випробування препарату, розробленого за допомогою штучного інтелекту.

Головні тези:

  • Стартап Isomorphic Labs, що належить Google Alphabet Inc., протестує новий лікарський препарат, розроблений штучним інтелектом.
  • Штучний інтелект надає потенціал для швидкої розробки ліків, зменшуючи терміни від досліджень до фази тестування на людях.
  • Партнери Isomorphic Labs у галузі фармації прагнуть використовувати штучний інтелект для зниження витрат та підвищення ефективності розробки ліків.

Isomorphic Labs протестує нові ліки, розроблені ШІ

Про це заявив засновник стартапу, лауреат Нобелівської премії з хімії 2024 року Деміс Хассабіс на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

Ми досліджуємо онкологію, серцево-судинні захворювання, нейродегенерацію, всі основні групи захворювань, і я думаю, що до кінця цього року в нас буде наш перший препарат.

За його словами, на відкриття одного препарату йде в середньому від п'яти до десяти років.

Можливо, ми могли б прискорити цей процес у 10 разів, що стало б неймовірною революцією в галузі охорони здоров'я людини.

Стартап Isomorphic вийшов з дослідницького підрозділу Google щодо питань штучного інтелекту Google DeepMind у 2021 році, але залишається дочірньою компанією, що повністю належить його материнській компанії Alphabet.

Потенціал стартапу привернув увагу великих фармацевтичних компаній-партнерів, які прагнуть знизити витрати і підвищити ефективність дорогого процесу розробки ліків.

Раніше Хассабіс розповідав FT, що його команда працює над шістьма програмами розробки ліків з Eli Lilly та Novartis.

ШІ розробив нові ліки

Штучний інтелект розробив уперше у світі медикамент для лікування обсесивно-компульсивного розладу.

Перший медикамент, який повністю розроблений штучним інтелектом, наближається до фази тестування на людях та вважається великим досягненням у сфері медицини.

Як повідомляє газета, медикамент для лікування обсесивно-компульсивного розладу був розроблений системою штучного інтелекту біотехнічної компанії Exscientia з Оксфорду.

Японська фармацевтична компанія Sumitomo Dainippon Pharma використовувала систему, яка автоматично аналізувала генетичні дані пацієнтів та знаходила молекули, які можуть бути використані у новому медикаменті.

Зазвичай фаза розробки триває до близько 4,5 років, однак штучний інтелект зробив це за менш ніж 12 місяців.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?