Данія просить допомоги в ЄС та НАТО через зазіхання Трампа на Гренландію
Категорія
Світ
Дата публікації

Данія просить допомоги в ЄС та НАТО через зазіхання Трампа на Гренландію

Метте Фредеріксен
Джерело:  Bloomberg

Прем'єрм-міністерка Данії Метте Фредеріксен звернулась по допомогу до союзників з ЄС та НАТО у зв'язку з наполегливими спробами президента США Дональда Трампа отримати контроль над Гренландією.

Головні тези:

  • Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен звертається за допомогою до ЄС та НАТО в зв'язку з наполегливими спробами президента США Дональда Трампа отримати контроль над Гренландією.
  • Данія інвестувала 2 млрд доларів на оборону Гренландії, контролю над якою домагається Трамп.
  • Метте Фредеріксен проводить масштабну поїздку європейськими столицями з метою залучення підтримки у протидії спробам Трампа встановити контроль над Гренландією.

Як у Данії планують протидіяти спробам Трампа встановити контроль над Гренландією

Зазначається, що Фредеріксен проводить масштабну поїздку європейськими столицями після інвестування 2 млрд доларів на оборону Гренландії, контролю над якою домагається Трамп.

Співрозмовники видання зазначають, що Данія практично щоденно піддається тиску з боку адміністрації Трампа і прийняла рішення не надто підтримувати зазіхання президента США на арктичний острів у публічному просторі.

Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен просить в ЄС та НАТО захисту Гренландії від територіальних зазіхань Дональда Трампа
Метте Фредеріксен та Дональд Трамп

Зокрема, Фредеріксен звернулась із проханням до європейських союзників чинити аналогічним способом.

Співрозмовники пояснюють, що метою є прагнення применшити загрози і не загострювати ситуацію.

Між тим Трамп чітко дав зрозуміти, що не збирається відмовлятись від претензій на Гренландію.

Він наполягає, що хоче захопити найбільший у світі острів з міркувань безпеки, і відмовився виключити застосування сили.

Кого Фредеріксен просить про допомогу у захисті Гренландії від нападок Трампа

Фредеріксен відвідала канцлера Олафа Шольца в Берліні, а потім зустрілася з президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте в Брюсселі 28 січня.

Відповідно до стратегії Данії Фредеріксен і Шольц уникали прямої згадки про гренландську кризу у своїх заявах журналістам перед переговорами.

Проте, у тонко завуальованому посиланні на територіальні вимоги, висунуті президентом США, Шольц заявив, що непорушність кордонів є основоположним принципом міжнародного права, якого має дотримуватися кожна країна.

Цей принцип має застосовуватися до всіх. Я також ясно дав це зрозуміти тут кілька днів тому: кордони не повинні переміщатися силою, кого б це не стосувалося, — наголосив Шольц.

За словами самої Фредеріксен, Данія та країни ЄС стикаються з найбільшою невизначеністю упродовж останніх десятиліть.

Ми стикаємося з більш невизначеною реальністю, реальністю, яка вимагає ще більш згуртованої Європи і більшої співпраці. Європа, наш континент, заснована на ідеї, що співпраця, а не конфронтація, призведе до миру, прогресу, процвітання, і давайте шанувати цю ідею, — зазначила прем’єр-міністерка Данії.

Категорія
Україна
Дата публікації

Росія споряджає шахеди отруйними речовинами — у ЦПД попередили українців

Центр протидії дезінформації
шахед

Російські війська використовують для ударів по Україні дрони-камікадзе типу "Шахед", споряджені отруйними речовинами. Окупанти роблять це з метою ураження людей.

Головні тези:

  • Російські війська використовують для ударів по Україні дрони-камікадзе типу Шахед з отруйними речовинами.
  • Удари здійснюються з метою ураження людей та сформування психологічного тиску на населення.
  • Центр протидії дезінформації підтвердив факт спорядження шахедів отруйними речовинами і закликав до обережності.

Росія споряджає шахеди отруйними речовинами для ударів по Україні

Центр протидії дезінформації верифікував цю інформацію у спецслужб та Державній службі з надзвичайних ситуацій України.

Відомо, що в одному з безпілотників виявлена капсула з концентрованою бойовою отруйною речовиною "CS" (іритант). Це високотоксична речовина подразнювальної дії.

У ЦПД зазначили, що ворожі дрони можуть розкидати капсули з отруйною речовиною з метою ураження людей.

Натомість інформація, поширена деякими медіа, що самі корпуси російських дронів обробляються отруйними речовинами, не підтверджується.

Нагадаємо, нещодавно ГУР повідомляла, що російські війська системно використовують на фронті хімікати. Зокрема, у Запорізькій області дедалі частіше фіксуються випадки застосування ворогом боєприпасів з отруйним газом.

Також були повідомлення про застосування хімічної зброї російськими військами в районі Бахмута.

Категорія
Економіка
Дата публікації

Мита Трампа. Світова організація торгівлі озвучила тривожний прогноз для економіки

Трамп
Джерело:  CNBC

Світова організація торгівлі (СОТ) попередила, що перспективи світової торгівлі "різко погіршилися" після запровадження президентом США Дональдом Трампом мит.

Головні тези:

  • СОТ попереджає про різке погіршення перспектив світової торгівлі після застосування мит Трампом.
  • Очікується падіння торгівлі товарами на 0,2% у зв'язку з ростом тарифів і невизначеністю торгівельної політики.
  • Північна Америка може зазнати особливо різкого зменшення експорту на 12,6% через мита.

СОТ озвучила тривожний прогноз для світової економіки

Перспективи світової торгівлі різко погіршилися через різке зростання тарифів і невизначеність торгівельної політики, — йдеться у звіті СОТ.

У СОТ, з урахуванням нині чинних митних тарифів та 90-денної паузи, очікують падіння торгівлі товарами на 0,2% цього року, на відміну від зростання у жовтневому прогнозі.

При цьому очікується, що падіння буде особливо різким у Північній Америці, де цього року експорт скоротиться на 12,6%.

СОТ також попередила про "серйозні ризики зниження", включно з застосуванням "взаємних" тарифів і більш широкі наслідки політичної невизначеності, "що може призвести до ще більш різкого падіння світової торгівлі товарами на 1,5%", що особливо боляче вдарить по експортоорієнтованих, найменш розвинених країнах.

За словами СОТ, тарифні зміни відбулися після сильного для світової торгівлі 2024 року, протягом якого торгівля товарами зросла на 2,9%, а торгівля комерційними послугами збільшилася на 6,8%.

Якщо взаємні тарифи будуть введені в дію, зростання світової торгівлі товарами скоротиться ще на 0,6 відсоткового пункту, створюючи особливі ризики для найменш розвинених країн, тоді як поширення невизначеності торгівельної політики скоротить зростання ще на 0,8 відсоткового пунктів.

Взяті разом, взаємні тарифи та поширення невизначеності торгівельної політики призведуть до скорочення обсягу світової торгівлі товарами на 1,5% у 2025 році.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?