Сміття — цінний ресурс: як функціонує перша сортувальна станція в Україні
Категорія
Культура
Дата публікації

Сміття — цінний ресурс: як функціонує перша сортувальна станція в Україні

Сміття — цінний ресурс: як функціонує перша сортувальна станція в Україні
Джерело:  online.ua

Щорічно українці генерують 15 млн тонн сміття, яке отруює не тільки природу, а й людей. Щоб цьому запобігти, екоактивісти створили громадську організацію "Україна без сміття" та відкрили першу в країні станцію сортування No Waste Recycling Station в Києві, яка приймає на переробку та утилізацію близько 40 видів різних відходів.

Джерело: Ukraїner

Головна ідея екопроєкту полягає в тому, щоб навчити людей сортувати сміття і показати, що воно є цінним вторресурсом. Наприклад, алюмінієві банки можуть стати матеріалом для велосипедних корпусів, пластикові пляшки - для спортивного одяга, а скло і навіть целюлозні гранули з паперу можна використовувати для зміцнення доріг. У розвинених країнах з органічних відходів роблять компост, який стає добривом для грунту, а біогаз з них використовують для заправки автомобілів.

В Україні діє понад сотні підприємств, здатних переробляти папір, метал, скло і пластики. Але через те, що вони не отримують достатньої кількості відходів від населення, які попадають на звалища, їм доводиться купувати ці ресурси у інших країн.

Як працює сортувальна станція сміття

Засновники соціального стартапу "Україна без сміття" поставили для себе мету зробити сортування відходів нормою для українців. На прикладі першої сортувальної станції екоактивістам вдалося довести, що цілі "нуль відходів на звалищах" реально досягти.

"Модель соціального підприємництва - це нова модель для України. В світі вона сьогодні активно розвивається. Ми хочемо надати людям можливість мати ту послугу, якої ще не існує", - пояснюють в УБС.

Фото - Сергій Коровайний

Однією з перших послуг УБС був "Зелений Офіс". Організація встановлювала контейнери для сортування, вивозила вже відсортовані відходи та проводила освітні тренінги для своїх клієнтів - українських і міжнародних компаній, що працюють в Україні. У 2017 році було вирішено відкрити в Києві першу станцію сортування сміття, площею 80м². Через деякий час схожі проєкти почали з'являтися в інших містах.

За рік роботи станція сортування сміття в Києві стала популярною і УБС довелося переїхати на вулицю Саперно-Слобідську в двоповерхову будівлю. Робота станції забезпечує команда з понад тридцять осіб. Відвідати громадську станцію сортування може кожен бажаючий: цінні вторресурси приймають на переробку безкоштовно, а неліквіди на утилізацію - на платній основі.

"Україна без сміття" приймає на переробку та утилізацію близько 40 видів різних відходів, незмінне правило - все повинно бути сухе і чисте, щоб простір станції залишався безпечним, комфортним і приємним. В результаті, УБС щомісяця віддає на переробку українським підприємствам 25-45 тонн вторсировини.

Фото - Сергій Коровайний

На сортувальній станції сміття можна здати:

  • скляні пляшки,

  • жерстяні бляшанки,

  • гаджети,

  • комбіновані упаковки типу Tetra Pak, Elopak, Pure Pak та ін.,

  • органічні відходи на компостування.

Не приймають на станції брудні упаковки і небезпечні відходи, такі як батарейки, лампочки, медичні відходи.

З липня 2020 року в УБС діє послуга "Пластик Поштою", завдяки якій здавати відходи на переробку чи утилізацію можуть люди з будь-якого населеного пункту України. Чисті й сухі паковання, непридатні для носіння одяг, взуття, сумки, м’які іграшки та ковдри їм можна надіслати поштою.

Для киян і жителів передмістя столиці в радіусі 20 км також діє послуга "УБС Кур’єр" - пакети з чистою й сухою вторсировиною та неліквідами забирають прямо біля під’їзду сортувальників.

"Наше завдання - перевернути уявлення людини про сміття. Сміття може бути нормальним, якщо людина дбатиме про своїх відходи будинку, буде намагатися робити його чистим, - тоді не буде проблем з відходами", - пояснює засновниця проєкту Євгенія.

Фото - Анастасія Некипіла

На сьогоднішній день в УБС почали займатися ресайклінгом та апсайклінгом вторсировини. Ресайклінг - це створення сировини з відходів. Для нього характерно те, що кожен матеріал можна переробити обмежену кількість разів (крім скла), але кожен раз якість матеріалу погіршується. Зате апсайклінг - це виготовлення нового продукту кращої якості, ніж була вторсировина, яку для нього використовували. Серед апсайкл-речей УБС - багаторазові бахіли і нарукавники: їх майстрині-партнерки УБМ шиють на замовлення зі старих і зламаних парасольок, які відвідувачі приносять на станцію.

З 2020 року на сортувальній станції є ресайкл-майстерня, де команда експериментує з переробкою пластикових кришечок і ємностей з полістиролу. В результаті виходять пластикові плити різного забарвлення і товщини, які можна використовувати в якості матеріалу для створення лавок, велосипедних парковок або сувенірів.

Фото - Анастасія Некипіла

Зараз УБС готується до запуску франшизи і до будівництва мультифункціонального культурного об'єкта на території Національного експоцентру України (ВДНГ), щоб популяризувати роздільний збір відходів. На цьому просторі об'єднають станцію сортування, перший в Україні Музей переробки і споживання, майданчик для артподій під небом і фермерський ринок без пластику.

Читайте також:

Категорія
Політика
Дата публікації

Трамп дав Європі таємну обіцянку щодо України

Трамп
Джерело:  Financial Times

Майбутній президент США Дональд Трамп дав зрозуміти європейським союзникам, що буде підтримувати Україну після повернення у Білий дім.

Головні тези:

  • Трамп планує продовжувати постачання американської військової продукції до України.
  • Майбутній президент США вважає, що це допоможе досягнути миру через силу.
  • Зеленський розкрив деталі своїх перемовин з Трампом.

Трамп не збирається кидати Україну напризволяще

Як стверджують інсайдери, що знають про зміст переговорів республіканця з лідерами ЄС, він заявив про намір продовжити постачання американської військової продукції Україні після своєї інавгурації.

Дональд Трамп переконаний у тому, що постачання зброї Україні після "припинення вогню" відповідає ідеї "миру через силу".

Попри це, майбутній очільник Білого дому не змінює своїх позицій в інших важливих питаннях. На його переконання, Україна ніколи не повинна отримати членство в НАТО, а війна, яку веде Росія, повинна закінчитися негайно.

Що важливо розуміти, під час своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп обіцяв припинити допомогу Україні та змусити Москву і Київ розпочати мирні перемовини якомога швидше.

Зеленський підбив підсумки переговорів з Трампом

За словами українського лідера, під час зустрічі у Парижі він встиг пояснити новому президенту США свою позицію та розповісти про ключові плани.

Трамп уже знає про моє бажання нікуди не поспішати на шкоду Україні. Країна вже давно бореться за свій суверенітет. Скільки б президентів чи прем'єр-міністрів не хотіли оголосити про припинення війни, ми не збираємося просто здаватися і відмовлятися від нашої незалежності.

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

Президент України

Як стверджує глава держави, головна небезпека полягає у тому, щоб сказати: “ми заморозимо війну і домовимося з росіянами".

Володимир Зеленський звернув увагу на те, що новий президент США дуже хоче максимально швидко завершити війну, проте наразі він не має доступу до всієї необхідної інформації.

Категорія
Політика
Дата публікації

Зеленський назвав потужний козир України і тактичну помилку Путіна

Зеленський

За словами глави держави Володимира Зеленського, саме Курська операція є козирем України під час всіх переговорів і мала важливе значення для країн Глобального Півдня.

Головні тези:

  • Зеленський вказав на тактичну помилку Путіна, яка полягає у перекиданні північнокорейського контингенту до Курської області.
  • Актуальна ситуація на фронті: російські штурми на Донеччині, напруга на Покровському, Курахівському, Лиманському та Времівському напрямках, обговорення захисту Херсонщини та нові успіхи ЗСУ.

Зеленський пояснив важливість Курської операції

Курськ дуже сильний козир. У всіх переговорах. Особливо з країнами, які для нас дуже важливі. Особливо з країнами Глобального Півдня. Я ніколи не думав, що на них це мало б великий вплив. На них це сильно вплинуло.

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

Президент України

Як зазначив український лідер, країни Глобального Півдня були під впливом того, що воїни ЗСУ дають відсіч на території РФ і тримають ситуацію, а російські війська "збільшують контингент і нічого зробити не можуть".

Навіть спрацював фактор із тим, що вони взяли північнокорейський контингент. Куди вони його направили? Саме туди (у Курську область — ред.) знову ж таки. Я вважаю, що це їхня тактична помилка, — додав Зеленський.

Що відомо про актуальну ситуацію на полі бою

Ввечері 2 грудня президент України повідомив, що заслухав доповідь головнокомандувачі Олександра Сирського що ситуації на фронті та в районах Курської операції.

За словами глави держави, протягом останніх днів не вщухали російські штурми на Донеччині.

Під потужним тиском ворога залишають Покровський, Курахівський, Лиманський та Времівський напрямки.

Окремо обговорили захист Херсонщини. В Курській області наші підрозділи продовжують захищати позиції — більше ніж 30 російських атак щодоби. Дякую всім нашим підрозділам, які завдають ударів по російській армії та знищують окупанта.

Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

Президент України

Окрім того, глава держави відзначив 24-ту й 100-ту окремі механізовані бригади, які відбили один із дуже жорстоких російських штурмів напередодні Нового року, а також 59-ту окрему мотопіхотну та 68-му окрему єгерську бригади, які обороняють Покровськ, 79-ту бригаду ДШВ, яка діє надзвичайно активно.

Молодці, воїни! Слава Україні! — заявив Зеленський.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?