Понад 80 млн тонн вантажів перевезено українським зерновим коридором
Категорія
Економіка
Дата публікації

Понад 80 млн тонн вантажів перевезено українським зерновим коридором

АМПУ
Зерновий коридор

Зерновим морським коридором пройшло 2985 суден, які доставили українську продукцію до портів Африки, Азії, Європи та Америки.

Головні тези:

  • Український зерновий коридор успішно перевіз понад 80 млн тонн вантажів морським шляхом.
  • Експорт агропродукції став ключовим фактором у забезпеченні продовольчої безпеки в багатьох країнах.
  • У жовтні 2024 року Україна встановила рекорд з експорту товарів на 3,8 млрд дол, що на 18,7% більше показників вересня.
  • Українські морські порти обробили 82,1 млн тонн вантажів за період січень-жовтень 2024 року, на 36% більше, ніж минулого року.
  • За допомогою морського коридору Україна підтримує стабільний експорт та розвиває ринки споживання для своєї продукції.

Морським коридором у жовтні перевезли товарів майже на 4 млрд дол

Про це повідомила пресслужба Адміністрації морських портів України (АМПУ).

Згідно з повідомленням, експорт 53,5 млн тонн агропродукції став ключовим фактором для забезпечення продовольчої безпеки в багатьох країнах.

За даними Мінекономіки у жовтні 2024 року Україна встановила річний рекорд з експорту товарів, поставивши продукції на 3,8 млрд доларів, що на 18,7% більше показників вересня. Загальний експорт з початку року досяг 34,6 млрд доларів. Зростання відбулося передусім завдяки збільшенню експорту агропродукції та ефективній роботі морського коридору, — зазначив голова ДП "АМПУ" Юрій Литвин.

За оперативними даними січня-жовтня 2024 року, українські морські порти обробили 82,1 млн тонн вантажів, що майже вдвічі перевищує показник 2023 року (46,1 млн тонн). З них 50,7 млн тонн становить аграрна продукція.

Порти Дунайського регіону залишаються надійним альтернативним маршрутом для українського експорту та критичного імпорту, наголосили в АМПУ. Там зазначили, що всі порти на 100% забезпечено альтернативними джерелами живлення для їхньої безперебійної роботи.

Що відомо про роботу морського коридору

17 липня 2023 року Росія оголосила про припинення дії зернової угоди. У відповідь на це президент України Володимир Зеленський заявив, що слід продовжувати використовувати зерновий коридор, навіть попри вихід РФ з угоди.

12 серпня в Україні відкрили реєстрацію торгівельних суден та їхніх власників, які готові проходити тимчасовими маршрутами до українських портів у Чорному морі.

16 серпня з Одеського порту вийшло перше судно після оголошення Росією про припинення дії зернової угоди.

18 вересня 2024 року президент Зеленський сказав, що за рік роботи морського коридору з українських портів вийшли понад 2500 суден, які вивезли 70 млн тонн вантажів.

Категорія
Політика
Дата публікації

У Литві назвали крайній термін вступу України в ЄС

Україна незабаром може приєднатися до ЄС
Джерело:  РБК Україна

На переконання шефа литовської дипломатії Кястутіса Будріса, Україна може стати повноцінним членом Європейського Союзу найближчими роками, але не пізніше 2030.

Головні тези:

  • Кястутіс Будріс закликав владу ЄС ухвалювати важливі рішення щодо України своєчасно.
  • Литва активно підтримує Україну в процесі приєднання до ЄС через проект Ukraine2EU.

Україна незабаром може приєднатися до ЄС

На переконання литовського дипломата, вступ до 2030 року — "це крайній термін".

Ми маємо встановити цей крайній термін і відраховувати дедлайни для всіх інших важливих рішень, які треба буде ухвалити.

Кястутіс Будріс

Кястутіс Будріс

Глава МЗС Литви

Попри це, шеф литовської дипломатії, плекає надію на те, що Україна може доєднатися до європейської родини набагато швидше.

Ми віримо, що ви зможете зробити це до 2030 року. Ось чому ми так віддані цьому, тому що ви надихаєте нас своєю відданістю та мотивацією, — підкреслив Будріс.

Очільник МЗС Литви також звернув увагу на те, що його країна інвестує найкращі знання та досвід зі свого власного процесу приєднання до ЄС, щоб допомогти Україні.

Саме тому вона є серед ініціаторів проєкту Ukraine2EU, який 1 квітня офіційно запустили в Україні.

Ukraine2EU фінансується спільно ЄС, Данією та Литвою, а нещодавно до них приєдналася Швеція.

Головна мета цієї програми — підтримувати українські інституції в управлінні процесом вступу до ЄС та впровадженні необхідних реформ.

Категорія
Економіка
Дата публікації

"Це катастрофа". Експерти проаналізували новий проєкт угоди про надра

Що не так з угодою про надра
Джерело:  Politico

Аналітики видання Politico дійшли висновку, що "гра з корисними копалинами", яку команда українського лідера Володимира Зеленського розпочала, щоб заручитися підтримкою Дональда Трампа, перетворилася на політичну катастрофу для України.

Головні тези:

  • Україна може навіть не отримати всіх обіцяних нею величезних ресурсів.
  • Трамп наразі не усвідомлює, як насправді будуть реалізовувати угоду та скільки часу це займе.

Що не так з угодою про надра

Журналісти звертають увагу на те, що офіційний Київ використав пропозицію про видобуток цінних металів, щоб підштовхнути Білий дім до продовження підтримки України на тлі її війни з Росією.

Однак головна проблема полягає в тому, що Трамп зацікавлений в Україні лише тоді, коли йдеться про вичавлювання з неї грошей, а не про допомогу в забезпеченні стабільного повоєнного миру.

Пропозиція про цінні метали була явним моментом безпеки для України. У неї є критично важливі ресурси, такі як титан, уран та інші. І якщо Росія отримає ці ресурси, це буде катастрофою для союзників Києва, — заявив один з інсайдерів.

За словами аналітиків, те, чого команда Трампа добивається від України у межах нового проєкту угоди, вже перетворилося на політичну катастрофу.

Україна може навіть не отримати всіх обіцяних нею величезних ресурсів. Ба більше, видобуток будь-яких копалин обійдеться в мільярди і може зайняти десятиліття — а це зовсім не ті терміни, які уявляв собі Трамп.

Наразі Україна не хоче провокувати черговий напад гніву у Трампа, тому публічно Київ не критикує цей документ.

Однак команда Зеленського все ж не полишає спроб обережно підправити запропоновану угоду, не викликаючи роздратування у президента США.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?