Російські окупаційні війська дроновими атаками протягом лютого 2024 року прагнули атакувати регіональні енергетичні об'єкти, щоб погіршити промислову діяльність в Україні.
Які цілі лютневих дронових атак РФ по Україні
Про це йдеться в розвідувальному огляді Міністерства оборони Великої Британії, опублікованому в соцмережі Х.
Так, повідомляється, що протягом лютого 2024 року Росія проводила кампанію атак безпілотними літальними апаратами проти української інфраструктури, в тому числі електроенергетичної.
Вказується, що українські сили протиповітряної оборони неодноразово збивали дрони, але стверджується, що російські удари з високою ймовірністю завдали шкоди українським електростанціям та електричним підстанціям. В огляді зазначають, що ці атаки відбулися по всій Україні, при цьому було завдано шкоди регіональній енергетичній інфраструктурі, в тому числі в Донецьку, Дніпрі та на заході України, аж до Львова.
Інформується, що російські атаки, найімовірніше, були здійснені за допомогою комбінації дронів-камікадзе, ракетних систем класу "земля-земля" і звичайної реактивної артилерії, а не російської авіації дальнього радіуса дії, як це спостерігалося у 2022 і 2023 роках.
Що відомо про нову тактику атак армії РФ по енергооб’єктах в Україні
За словами глави Міненерго Германа Галущенка, злочинна армія РФ змінила тактику масованих ракетно-дронових атак по енергетичних об'єктах в Україні.
Глава Міненерго зазначив, що наразі російські військові злочинці сконцентрували зусилля на атаках по передових українських промислових регіонах.
Галущенко підкреслив, що таким чином ворог через енергетику намагається вплинути на економіку.
Вони не відмовилися від ударів, вони трохи змінили тактику. Вони зараз б'ють по певних регіонах. Тобто вони обирають енергооб'єкти як з передачі електроенергії, так і з генерації в певному регіоні, — пояснює міністр.
19 січня 2025 року в США офіційно набув чинності закон, який забороняє використання TikTok. Згідно з досвідом інших країн соцмережа використовується не лише як розважальна платформа, а і як інструмент для дезінформації та маніпуляцій.
Головні тези:
TikTok активно використовується для підірвання мобілізаційних процесів та поширення неправдивих наративів в Україні.
Платформа працює як алгоритмічна система, що навчається на вподобаннях користувачів, показуючи маніпулятивний контент.
Необхідно розробити механізми моніторингу та реагування на загрози, які несе використання TikTok та аналогічних платформ для України.
У США заборонили TikTok через обурення щодо національної безпеки та ризики витоку даних до китайського уряду.
Чому TikTok є небезпечним для України
Видання наводить приклади міжнародного досвіду використання TikTok як інструменту для дезінформації та маніпуляцій.
Зокрема під час президентських виборів у Румунії у 2024 році TikTok став головним каналом для просування проросійського кандидата Келіна Джорджеску. Завдяки маніпулятивному контенту він переміг у першому турі, але результати анулювали через виявлене втручання.
У Румунії TikTok використовувався разом із Telegram для координації дій, поширення фейкових хештегів та завдань.
Якщо говорити про загрози для України, тоTikTok активно використовується для підриву мобілізаційних процесів.
Також виявлені мережі акаунтів поширюють неправдиві наративи, такі як перебільшення втрат ЗСУ чи несправедливість мобілізації.
Наприклад, у 2023 році платформа стала інструментом для запуску фейкових кампаній, зокрема "Майдан 24.03".
У червні 2024 року на сайті Кабінету Міністрів з’явилася петиція з вимогою обмежити або заборонити TikTok в Україні. Пропонувалося заборонити використання додатку на пристроях державних посадовців та військовослужбовців.
Заборона TikTok у США. Що відомо
19 січня 2025 року в США офіційно набув чинності закон, який забороняє використання TikTok.
Цей крок став результатом законодавчих ініціатив, спрямованих на примус китайської компанії ByteDance продати американський сегмент платформи через побоювання щодо національної безпеки. Верховний суд США підтримав це рішення, наголосивши на ризиках витоку даних до китайського уряду.
Наразі TikTok було видалено з магазинів додатків Apple і Google.Oracle почала процес відключення серверів, які обслуговували дані американських користувачів.
Користувачі отримують повідомлення про недоступність платформи.
Попри заборону, обраний президент США Дональд Трамп заявив про ймовірність її скасування на 90 днів після вступу на посаду. Трамп наголосив, що питання ще перебуває на розгляді, але він готовий обговорювати відновлення роботи платформи.
На тлі очікуваної заборони TikTok у США китайська соціальна мережа RedNote (Xiaohongshu) показала стрімке зростання популярності на американському ринку. Додаток, який очолив рейтинг завантажень в App Store США, за тиждень збільшив кількість завантажень утричі, залучивши 700 000 нових користувачів лише за 48 годин.
Чому небезпечно використовувати Telegram
Месенджер Telegram не захищає персональні дані користувачів та зберігає навіть видалені повідомлення. Журналісти online.ua спробували з’ясувати, чи може особиста інформація українців потрапити до ФСБ.
Крім того, Telegram неодноразово звинувачували у розповсюдженні ненависті, порнографії та торгівлі наркотиками та контрабандою. Месенджер безкарно використовують терористичні угруповання, такі як ІДІЛ.
Чинний директор ЦРУ Вільям Бернс є доволі скромною персоною. Саме тому не так вже й багато американців та українців знають про те, що він безстрашно керував силами ЦРУ в Україні з моменту вторгнення Росії майже три роки тому.
Головні тези:
Директор ЦРУ Вільям Бернс активно підтримує Україну у боротьбі з російськими загарбниками.
Бернс тісно знайомий з Путіним, щонайменше 20 років.
Він пояснив, ким насправді є російський диктатор й чого від нього очікувати.
Війна Бернса за свободу України
У грудні глава ЦРУ повернувся зі свого 14-го візиту в Україну. Що важливо розуміти, у більшості випадків його поїздки були таємними, однак останнього разу український лідер Володимир Зеленський опублікував фото, на якому вони потискають руки перед українським прапором.
Варто також зазначити, що наприкінці 2021 року саме Бернс попереджав Київ і світ, що Росія готова до повномасштабного вторгнення в Україну.
Тоді глава ЦРУ поділився надзвичайно чутливими розвідданими США.
Бернс завжди знав, хто такий Путін
Міжнародний оглядач Девід Ігнатіус звертає увагу на те, що на більш глибокому рівні глава ЦРУ був заблокований у розвідувальній дуелі з російським диктатором Володимиром Путіним.
Що важливо розуміти, з нелегітимним главою Кремля Бернс знайомий близько 20 років, оскільки доволі довго був послом США у Москві.
На переконання глави ЦРУ, Путін — "імператор, який не зовсім одягнений".
Експерт наголошує, що останні 4 роки Бернс був непохитним керівником секретної служби Америки, що надає допомогу Україні на місцях. На полі бою він непохитно стояв на боці України та власних командирів.